Reklam kampanyasının doğru bilgilerle ajans tarafından uygulanması ve tüketiciye sunulmasında kullanılan yöntemler
The methods applied in running an advertising campaign by the agency with correct knowledge and presenting it to the customer
- Tez No: 413934
- Danışmanlar: PROF. DR. H.YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İşletme, Fine Arts, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Reklam kampanyalarının tüketiciye sunulma sürecinde; iletişim, pazarlama, ticari süreç ve sanatsal bakış açısı doğrultusunda reklam ajansı tarafından kampanyanın nasıl hazırlandığı ve yöntem olarak ortaya konma biçimi bu çalışmanın problemini oluşturmaktadır. Reklamcılığın var olma perspektifinde; tam hizmet bir reklam ajansının yapılanma durumu, ürün ya da hizmetin tanıtımını yapma şekli ve tüketiciye sunulması sürecini ortaya koymak çalışmanın temel amacını kapsamaktadır. Reklam ve tanıtım hizmetlerinin; günümüz dünyasındaki teknolojik ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda, devingen bir yapıyla ve kapsamını genişleterek geliştiği bir gerçektir. Sektörel olarak ürün ya da hizmet tanıtım kampanyalarının günümüzde modern ve bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilmesi gerektiği bu araştırma ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Globalleşen dünyada reklam tanıtım faaliyetlerinin ortak bir paydada ele alınışı ve çözüm şekli; özellikle sosyal medya ile beraber bilgisayar teknolojisinin sunduğu özgürlük ve sınırsızlık ekseninde, reklamcılara, sanatçılara, tasarımcılara ya da sektörde hizmet veren çalışanlara yaratıcı ve özgürlükçü deneyimlerle davranmayı gerekli kılmaktadır. Bu anlamda ürün ya da hizmet tanıtım kampanyalarının doğru bilgilerle üretilip, tüketiciye nasıl sunulması gerektiği kendi yöntemleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Reklam ve reklamcılık faaliyetlerinde; sektörel yapı ve üretim beraberliğiyle oluşan ticari algının vazgeçilmez olduğu, reklamın sanatın içinden evrildiği, ondan beslenmesine rağmen kendi etiğini yarattığı, tüketici odaklı pazarlama ve medya stratejilerinin yeniden kurgulanan bir gerçeklikle yapılandırıldığı bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to academically reveal how advertisement campaigns are prepared by advertising agencies in terms of communication, marketing, commerce and art points of view and how they are methodically actualized in the process of presenting them to the customer. From the existence perspective of advertising, determining the structure of a full operating advertising agency, the type of promotion used for the product or the service, and the realization of presenting it to the customer are the main purposes of this study. It is a fact that services of advertising and promotion are improving in a dynamic way and growing their extent in the direction of actual technological and scientific developments. It is aimed to present that in the context of the advertising sector, the product and service campaigns need to be actualized in a much more modern and scientific way than it has been in the past. In the globalizing world, especially by the freedom and independence axis that the computer technology brings within the social media the handling and solution method of advertising activities in a common platform, renders the advertisers, artists and designers to act with creative and independent experiences. In this context, it is meant to explain how the product and service campaigns can be formed with the correct knowledge and presented to the customer within their own methods. In the advertisement and advertising activities it is determined that commercial perception which is formed by togetherness of the sectoral structure and creation process is indispensable. Although advertisement has evolved from art and raised by art, it has created its own ethic, consumer focused marketing and media strategies, which are constructed by reality.