Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikâye ve romanlarında duyuların yansıması
Ahmet Hamdi Tanpınar's story and the age in the reflection
  1. Tez No: 413998
  2. Yazar: ENGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.YASEMİN MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmamızın konusu, Cumhuriyet dönemi yazarlarından bireyin iç dünyasını ele alan, modernizmin öncüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hikâye ve romanlarında beş duyunun eserlerdeki yeridir. Beş duyumuz vasıtasıyla dış dünyamızın bilgilerini duyumsadığımız uzun zamandan beri bilinmektedir. Duyu organlarımız vasıtasıyla dışımızdaki dünyayı görürüz, kokusunu alırız, sesini işitiriz, onun değişik tatlarını alırız veya bunların hiçbirisi yetmiyorsa bu sefer de dokunarak ne olduğunu anlamaya çalışırız. Biz duyu organlarımız vasıtasıyla dış dünyamızın, sinir sistemimiz vasıtasıyla kendi iç dünyamızın bilgilerine vakıf olmaya çalışırız. Yazarın hikâye ve romanlarında beş duyunun ele alınışı, duyuların duygulara ve esere etkisi, duyuların metaforik çağrışımları, yazarın bunları eserlerindeki kullanım biçimleridir Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk edebiyatının kendisi ve eserleri üzerinde en çok durulan şair / yazarlarından biridir. Bu çalışmada, diğer çalışmalardan farklı olarak beş duyunun ve duyuların esere ve yazara etkisi, katkısı üzerinde durulacak olması özgün tarafıdır. Böyle bir çalışmanın edebiyatımızda yapılması, yazarın estetik ruhunu ortaya çıkarırken duyuların roman veya hikâyelerdeki önemi ve duygulara etkisi incelenerek roman sanatının yeniden eleştirel bakış açısıyla ele alınması sağlanacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Görme, işitme, tatma, koklama, dokunma duyuları
Özet (Çeviri)
The author of the Republican period, the subject of the inner world of the individual, the pioneer of modernism, Ahmet Hamdi Tanpınar's stories and novels of the five senses is a place of work. Through our five senses the outside world since a long time we get our information. Through our senses, we see the world, get a voice we hear, smell her take their different flavors or None if that's not good enough, we'll try to figure out what happened at the touch of this time. We hear through our external organs of our world, our nervous system, our own inner world information through the Foundation, we try to be. This study is the author of the story that our versatile and handling of the five senses, in the novels of the senses, emotions and the effect of the work, the author of this metaphorical connotations of the senses, in his work is the use of formats. Ahmet Hamdi Tanpınar, Turkish literature itself, and the most important works of all — the poet/author. In this study, unlike the other work of the five senses and the effect of the work and the author of the senses, is the original that will focus on the contribution side. Such a study comparing with other works by the author of our literature, aesthetic spirit and senses when you are removing the novel or the novel by examining the influence of emotions from those stories of again addressing critical perspective will be provided. KEYWORDS: Seeing, hearing, tasting, smelling, and touching senses