İlkokul ve ortaokul bahçelerinin peyzaj tasarım ilkeleri açısından mevcut durumun belirlenmesi: Eğirdir ilçesi örneği
Determination of current situation in terms of principles of landscape design of primary and secondary school gardens in Egirdir township gardens: Egirdir county case
  1. Tez No: 414035
  2. Yazar: GAMZE BİTİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT AKTEN, PROF. ATİLA GÜL, DOÇ. AYBİKE AYFER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Okulların 'dış çevreleri' olarak tanımlanan okul bahçeleri; çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri için önemli mekânlardır. Dolayısıyla bu mekânların planlanması ve tasarımında çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gereksinimlerine cevap veren kullanımlara yer verilmesi büyük önem taşımaktadır. Özelikle de çocuklar çevre ile içgüdüsel bir etkileşime sahiptirler. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocukların hayatlarının önemli bir bölümünü okul ortamında geçirdikleri düşünülürse, özellikle bu yaşlarda oyun ve sporun yanı sıra çevre ve doğa bilincinin kazandırılmasında da okul bahçeleri önemli bir yere sahiptir. Eğitimde de başarıyı etkileyecek faktörlerden biri de okul dış mekân organizasyonunun, eğitimin bir parçası olacak şekilde yeniden yapılandırılması zorunluluğudur. Ülke genelinde ilkokul ve ortaokul bahçelerinin dış mekân düzenlemelerinde yeşil alanlara ve peyzaj tasarım ilkelerine gereken önemin verilmeyişi, çocuklar için uygun olmayan sert ve beton zeminler, eğitim kurumlarında çağın gerektirdiği dış mekân organizasyonlarına dönük yapılanmanın zayıflığı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında Isparta ili Eğirdir ilçesinde bulunan 7 farklı ilkokul ve ortaokul bahçelerinin peyzaj tasarım ilkeleri göz önünde bulundurularak mevcut durumları tespit edilmiştir. Bu amaçla, birinci aşama okul bahçelerinin yapısal elemanları, eğitim ve sosyo-kültürel faaliyet alanları, okul çevresindeki kullanım alanları, ruhsal ve beceri alanları incelenmiştir. İkinci aşama olarak ta Eğirdir ilçesindeki ilkokul ve ortaokulundaki 600 öğrenciye anket uygulanmış ve öncelikleri belirlenmiştir. Bu incelemelere göre okul bahçesinde fiziksel, kültürel ve mevcut durum analizi yapılarak, okul bahçelerinin yeterliliği ortaya konularak mevcut sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schools 'external environment' is defined as school gardens; children's physical, mental, emotional and social development are important venues. Therefore, the planning and design of these spaces in children's physical, giving place to use that meets the social and psychological needs is of paramount importance. Especially the children have an instinctive interaction with the environment. If a significant part of primary and secondary school age children thought to have spent their lives in the school environment, especially in the school yard gain in this age of games and sports, as well as awareness of the environment and nature it has an important place. Also affect the success of the organization of school outdoor education is one of the factors, which will be part of the training is to restructure obligations. The emphasis throughout the country, primary and secondary school gardens needed to green space and landscape design principles for outdoor arrangements being given is not suitable for children hard and concrete floors, facing the outdoor events of the age required in educational institutions restructuring is emerging as a weakness. This thesis is spinning in the district of Isparta seven different elementary and secondary schools of landscape garden design principles have been determined taking into consideration the current situation. For this purpose, the structural elements of the first phase of the school yard, education and socio-cultural activity areas, areas around schools, mental and skill areas were examined. In the second phase t is spinning in the primary and secondary school districts surveyed 600 students applied and priorities are determined. According to this study in the school yard of physical, cultural and performing analysis of the current situation, putting forward proposals aimed at solving the current problems adequacy of school gardens have been developed.