Adana kenti okullarında açık alan analizleri ve çok yönlü kullanış olanakları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173046
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZ Bu çalışma Adana kenti belediye sınırları içindeki ilkokul, orta okul ve liselerin fiziksel çevrelerinin öğrenciler için yeterlilikleri ve planlama özellikleri üzerinde yapılmıştır. Adana kentinde ye terbin çocuk oyun alanlarına alternatif alan olarak görülebilecek okul bahçelerinin mevcut durumları bu çalışma içinde sörvey ve anketlerle ortaya konulmaktadır. Elde edilen veriler ışığında çocuklar için okul dış mekanlarının çok yönlü kullanış imkanları üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VİI This research was conducted to determine the efficiencies of physical planninga and their characters- tics-in elementary, secondary and high schools in vicinity of Adana. Childeren playgrounds in Adana are not enough both in number and in designing-planning principals. Ap parently open-spaces of the schools seem alternative to public childeren playgrounds in Çukurova metrapolitan areas. The present capacities and situations of the open spaces of schools in Adana city were determined by sur- vayings and questionaries. ; A multifunctional model playground planning was developed for Adana city under the guidance of data obta ined in this research.