Personel çizelgeleme probleminin sezgisel algoritmalarla gerçekleştirimi
Implementation of personnel timetabling problem with heuristic algorithms
- Tez No: 414043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, personel çizelgeleme problemlerinden biri olan askeri nöbet çizelgelerinin sezgisel algoritmalar kullanılarak gerçeklenmesidir. Askeri Nöbet Çizelgeleri, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki personelin nöbet tutacağı günleri belirlemek amacı ile görevli bir personel tarafından oluşturulur. Bu personel, belirlenen bir nöbet yeri için nöbet tutması gereken personelin hangi günler nöbet tutacağını aylık olarak hazırlar ve tebliğ eder. Bu çalışmada, hibrit genetik algoritma ve karınca kolonisi algoritması kullanılarak, bu algoritmaların personel çizelgeleme problemlerinin gerçekleştirilmesindeki etkinliği test edilmiştir. Bunun için C# programlama dili ile kullanıcı etkileşimli bir grafik arayüzü geliştirilmiş ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda her iki algoritma için uygun parametre değerleri belirlenmiş ve uygun nöbet çizelgeleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to solve military rosters problem which is one of personnel timetabling problem with heuristic algorithms. Military rosters are created by an officer to determine which days are Turkish Armed Forces personnel is on duty. The officer creates these rosters every month periodically to show who is on duty for determinated guard duty points. In this study, effectiveness of solution of personnel timetabling problem using hybrid genetic algorithm and ant colony algorithm is tested. To achieve this, human interactive user interfaces are developed with C# programming language and experimental studies done. As a result, appropriate parameter values are calculated and appropriate rosters are created.