Çipura (Sparus aurata) balık yemlerinde balık unu yerine kanola (Brassica spp.) küspesi ikamesinin büyüme, yemden yararlanma ve sindirilebilirliği üzerine etkileri
Effects on fish meal instead of canola meal replacement of growth, feed conversion and digestibility in gilthead seabream fish feed
  1. Tez No: 414044
  2. Yazar: ADEM KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitü Müdürlüğünde 49,86±0,009 gr ağırlığındaki çipura balıklarında iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Denemenin her iki aşamasında %45 protein ve %18 yağ içerikli kontrol yemi ile kontrol yemindeki balık unu proteininin %10 (KA10), %15 (KA15), %20 (KA20), %25 (KA25) ve %30 (KA30)'u yerine kanola küspesi proteinli yemler kullanılmış ve balıkların büyüme performansı ile yem değerlendirme tepkilerine göre kanola küspesinin optimum kullanım oranının belirlenmesi hedeflenmiştir. Denemenin ikinci aşamasında ise deneme yemlerine %o4 oranında kromik oksit ilave edilerek besin madde sindirilebilirlik değerleri incelenmiştir. Deneme sonunda en iyi canlı ağırlık artışı kontrol grubunda (KA0) (79,21±2,25 g) görülmesine rağmen gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0,05). Kontrol grubunu sırası ile KA30 (77,89±3,34 g), KA10 (77,29±2,26 g), KA25 (77,15±1,99 g), KA20 (76,46±2,66 g) ve KA15 (75,84±2,84 g) grupları takip etmiştir. Spesifik büyüme oranı ve canlı ağırlık artışı da benzer bir trend göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study Mediterranean Fisheries Research Production and Training Institute of the Directorate 49.86 ± 0.009 g in weight in sea bream was carried out in two stages. Trial both phases of 45% protein and 18% fat with control diet control diet in the fish meal 10% (KA10), 15% (KA15), 20% (KA20), 25% (KA25) and 30% (KA30) instead of using canola meal protein baits and fish growth performance and feed conversion ratio sea bream according to the optimum use of canola meal in diets aimed to determine the rate. In the second stage of the experiment, the rate of o4% chromic oxide was added to fish diets digestible values were examined. At the end of the experiment the best live weight gain in the control group (79.21 ± 2.25 g) as a result of the analysis showed that despite insignificant differences were found between groups (p> 0.05). To the control group ordinary, respectively KA30 (77.89 ± 3.34 g), KA10 (77.29± 2.26 g), KA25 (77.15±1.99 g), KA20 (76.46±2.66 g ) and KA15 (75.84±2.84 g) groups were followed. Specific growth rate and weight gain also were similar trends.