A method for pickup and delivery and its application to truck route scheduling
Bir dagıtım ve toplama metodu ve kamyon rota çizelgelemesine uygulaması
- Tez No: 414046
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Malların dağıtımı, verilen bir zaman periyodu içinde şoförler tarafından havacılık, karayolu taşımacılığı, demiryolu, gemi taşımacılığı, boru hattı ve kablo ile taşıma çeşitlerinden uygun olan taşıma modu seçilerek müşterilere dağıtılır. Özellikle, Taşıt Rotalama Problemlerinin çözümleri, müşterilerin taleplerini karşılamak, bütün işlevsel kısıtları korumak ve toplam ulaşım maliyetini minimize etmek suretiyle, her biri tek bir araçla o araca ait depoda başlayan ve biten rotalar kümesinin belirlenmesini gerektirir. Tipik Taşıt Rotalama Problemleri kombinasyonal optimizasyonun en popüler problemlerinden biridir ve kesin ve buluşsal çözümlü çalışma uygulamalarının önünü açmıştır. Bu çalışmada, Taşıt rotalama problemi Turkish Cargo 'nun Balkan şehirlerindeki faaliyeti için gerçek hayata uygulandı. Teslimat rotaları ve ürün toplama rotaları modellendi ve kesin çözümler belirli bir zaman dilimi için GAMS kullanarak bulundu. Balkan şehirlerindeki teslimat kargoları için Heterogeneous Fleet of Open Vehicle Routing Problem, toplama kargoları için Heterogeneous Fleet of Multi-Depot Open Vehicle Routing Problem adlı modelleri yazdık. Ayrica iki modeli toplayan tek bir Heteregeneous Fleet of Vehicle Routing Problem with Backhauls modeli yazdık. Iki farkli modelin karsilastirilmasi yapildi. Turkish Cargo model çözümünün verdiği sonuçları kullanmak istediğini belirtti ve bizden bir GAMS-Excel arayüzü hazırlamamızı talep etti. Bunun için GAMS-Excel arayüzünü yaparken Turkish Cargo memurları için kullanımı kolay bir uygulama yaratmaya çalıştık. Hazırlanan arayüz her ay için talep miktarlarını okuyarak GAMS programının kullanabileceği bir biçime çevirmektedir. Ayrıca GAMS-Excel arayüzü teslimat ve toplama rotalarını gösteren tabloları bütün kullanıcıların anlayabileceği bir notasyona çevirerek Turkish Cargo çalışanlarına kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Vehicle Routing Problem can be briefly explained as distributing goods to a set of customers by using set of vehicles which perform their movements by using appropriate transportation mode such as aviation, land transport such as rail and road, ship transport, pipeline and cable. In particular, the solution of a Vehicle Routing Problem requires determination of a set of routes, each performed by a single vehicle that starts and ends at its own depot, such that all the demand of the customers are fulfilled, all the operational constraints are satisfied, and the overall transportation cost is minimized. The Classical Vehicle Routing Problem (VRP) is one of the most popular problems in combinatorial optimization and it has allowed considerable applications to exact and heuristic solution studies. In this study, a real world application for Vehicle Routing Problem for Turkish Cargo in Balkan cities is carried out. Delivery routes and pickup routes are modeled and exact solutions are found in General Algebraic Modeling System (GAMS) for a given time period. For the delivery of cargos in Balkan cities a Heterogeneous Fleet of Open Vehicle Routing Problem Model is developed and for the pick up case of cargos a Heterogeneous Fleet of Multi-Depot Open Vehicle Routing Problem Model is developed. A combined backhaul model Heterogeneous Fleet of Vehicle Routing Problem Backhauls with model is written. Comparisons of these models are done. Turkish Cargo requested a GAMS-Excel interface, in order to use the outputs of our models. In GAMS-Excel Interface, a user-friendly application is developed for users of Turkish Cargo. Interface reads and writes the demand values in GAMS file for each month. With the GAMS-Excel interface users in Turkish Cargo can easily see the route for delivery and pickup models for the desired month with a simple notation.