Mühimmat Talep Tahmini ve Eş Zamanlı Topla Dağıt Araç Rotalama Problemi: Bir Askeri Birlikte Uygulaması
Ammunition Demand Forecast and Vehicle Routing Problem with Simultaneous Pick Up and Delivery: Application in a Military Unit
- Tez No: 870815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÜROL KURTAY, PROF. DR. YUNUS GÖKMEN, DOÇ. BESTE DESTİCİOĞLU TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir muharebe durumunda, ihtiyaç duyulan mühimmatın istenilen yer ve zamanda güvenle hazır edilmesi, o muharebenin, hatta o ülkenin kaderini etkileyebilir. Muharebede ihtiyaç duyulacak mühimmat miktarının tespit edilmesi de en az dağıtımının planlanması kadar önemlidir. Bu iki husus birbiriyle ilişkilidir. Ülkeler muharebe öncesi bu ihtiyaçlarını, daha önce kendi veya diğer ülkelerin gerçekleştirdikleri benzer muharebelerden elde ettikleri tecrübelerle hesaplar, muharebe öncesi hazırlıklarını tamamlarlar. Bu çalışmada iki aşamalı bir metadoloji sunulmaktadır. Birinci aşamada, daha önce gerçekleşen jenerik bir muharebede görev alan askeri topçu birliklerinin, jenerik verilerinden hareketle, olası bir muharebede ihtiyaç duyacağı mühimmat miktarlarının, tahmini yapılarak, görev alan birliklerin mühimmat ihtiyacının hesaplanmasına yönelik matematiksel bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu sayede topçu birliklerinin ihtiyaç duyacağı mühimmatın ne olduğu hesaplandıktan sonra ikinci aşamada, belirlenmiş olan mühimmatın belli sayıdaki depolardan, belli sayıdaki birliklere dağıtımı yapılmaktadır. Bu dağıtım Eş Zamanlı Topla Dağıt Araç Rotalama modeli ile yapılmıştır. Bu model ile talep tahmini yöntemleri ile hesaplanan ihtiyaç miktarı mühimmatın, mevcut depolardan, topçu bataryalarına ve toplanacak mühimmat artıklarının topçu bataryalarından depolara, en kısa yoldan taşınmasına ilişkin bir model oluşturulmuştur. Bu metadoloji daha sonra, depo ve topçu bataryalarına ait coğrafi konum ve sayı bilgilerinin jenerik olarak üretildiği örnek bir durum için denenmiş ve Genel Cebirsel Modelleme Sistemi (GAMS) ile kodlanarak, sonuçlar bulunmuştur. Matematiksel modelin GAMS programında çözümü ile, hangi deponun, hangi topçu bataryalarına, kaç araç ile dağıtım, toplama yapması gerktiği bulunarak, başlangıçtaki jenerik durum ile sonucun karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışma ile bir topçu birliğinin ihtiyaç duyacağı mühimmatın talep tahmininin yapılarak, gerekli mühimmatın kaç araç ile hangi güzergahı kullanarak dağıtılacağını bulmaya yönelik bir metadoloji sunulmuş ve jenerik bir uygulama üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the event of a battle, preparing the needed ammunition at the desired place and time can affect the fate of that battle and even that country. Determining the amount of ammunition that will be needed in battle is as important as planning its distribution. These two issues are interrelated. Countries calculate their pre-battle needs based on the experiences they have gained from similar wars conducted by themselves or other countries, and complete their pre-battle preparations. In this study, a two-stage methodology is presented. In the first stage, based on the generic data of the military artillery units that took part in a previous generic battle, the amount of ammunition that they will need in a possible battle is estimated and a mathematical approach is presented to calculate the ammunition needs of the units involved. In this way, after calculating the ammunition that the artillery units will need, in the second stage, the determined ammunition is distributed from a certain number of warehouses to a certain number of units. This distribution was made with Vehicle Routing Problem with Simultaneous Pickup and Deliveries model. With this model, a model was created to transport the required amount of ammunition, calculated by demand forecasting methods, from existing warehouses to artillery batteries and the ammunition residues to be collected from artillery batteries to warehouses in the shortest way. This methodology was then tested for an example situation where the geographical location and number information of warehouses and artillery batteries were produced generically, and the results were found by coding with the General Algebraic Modeling System (GAMS). By solving the mathematical model in the GAMS program, it was found out which warehouse should distribute and collect to which artillery batteries and with how many vehicles, and the result was compared with the initial generic situation. In this study, a methodology for estimating the demand for ammunition that an artillery unit will need and finding out how many vehicles and which route will be used to distribute the required ammunition is presented and demonstrated on a generic application.