Robust Optimization of Optimal Stopping Problems
En iyi durma problemlerinin gürbüz eniyilemesi
- Tez No: 414057
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN, YRD. DOÇ. DR. PELİN GÜLŞAH CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
En iyi durma (optimal stopping) problemleri gerçek hayatta sıklıkla karşımıza çıkan karar verme problemlerindendir. Bir mülk almak ya da satmak, yüksek maaşlı bir iş, satın almak üzere uygun fiyatlı bir nesne ya da işe almak üzere kalifiye bir eleman aramak bu problemlere birer örnektir. Bu tezde, karar alıcının riske duyarlı olduğu en iyi durma problemlerini inceledik. Riske duyarlı davranışı modellemek için zamana bağlı fayda fonsiyonlarını kullandık. İlk olarak bu fayda fonksiyonlarının bilindiğini varsaydık ve bu durumda en iyi stratejiyi verecek dinamik programlama denklemlerini oluşturduk. Sonrasında fayda fonksiyonu parametreleri gibi problem parametrelerinin kesin olarak bilinmediği durumları inceledik. Fayda fonksiyonu ya da sonuçların olasılık dağılımının bilinmediği en iyi durma problemlerini ardışık oyunlar olarak modelledik ve bu modellerde en iyi stratejiyi bulmakta kullanılacak gürbüz dinamik programlama denklemleri geliştirdik. Bu denklemlerle bulunan en iyi stratejinin her dönem için bir güvenlik seviyesi (reservation level) belirlediğini gösterdik. Tezin son kısmında üssel fayda fonksiyonunun parametresinin bilinmediği, ancak olasılık dağılımının bilindiği durumlarda fayda fonksiyonu değerlendirmesini geliştirmeye yönelik bir metot önerdik.
Özet (Çeviri)
Selling or buying an asset, selecting a job with the highest wage, searching for and purchasing a low-price item, and finding a qualified person to hire are examples of an important class of decisions which are called the optimal stopping problems. In this thesis, we analyze the optimal stopping problem where the decision maker is risk-sensitive. To model the risk-sensitive behavior of the decision maker, we employ time-dependent utility functions. First, we assume that the utility functions are known and derive a dynamic programming recursion whose unique solution yields the optimal strategy. Then, we investigate the case where some of the input parameters including the parameters of the utility function are not known with certainty. We formulate the corresponding optimal stopping problem with unknown utilities or unknown probability distribution of the outcomes as sequential games and propose a robust dynamic programming recursion to find the optimal strategy. We show that the optimal strategy has a reservation level property. Finally, we propose a utility assessment method which is applicable when the prior distribution of the unknown parameter is known.