Survey of modeling and reduction techniques for low frequency noise in MOSFET circuits
MOSFET devrelerindeki düşük frekanslı gürültü üzerine kapsamlı literatür incelemesi
  1. Tez No: 414056
  2. Yazar: SALİH KAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Düşük frekans gürültüsü özellikle analog ve radyo frekans devreleri için kritik önem arz etmektedir. Bu gürültü yüksek frekanslarda çalışan devreleri frekans çevrimi sebebiyle ve gürültünün karıştırıcı ve işaret üreteçleriyle yüksek frekanslara taşınması yüzünden etkilemektedir. Bu tez düşük frekans gürültüsü hakkında kapsamlı bir literatür araştırmasıdır. Yarı iletkenlerde düşük frekans gürültüsü üreten mekanizmaların fiziksel modellenmesi, MOS transistorlarda gürültünün kompakt modellenmesi ve düşük frekans gürültüsünün ters etkilerini düşürmek için geliştirilen devre tasarım teknikleri incelenen literatür konularını oluşturmaktadır. Literatürdeki gürültü modelleri özellikle zamanla değişen besleme koşullarına genellenebilirlikleri ve bu koşullarda geçerlilikleri açılarından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low frequency noise is a great concern especially for analog and RF electronic circuits. It affects circuits that operate at high frequencies due to the frequency translation and up-conversion of noise via mixers and oscillators. This thesis is a comprehensive literature survey on low frequency noise, encompassing the review of literature on physical modeling of basic low frequency noise generating mechanisms in semiconductors, compact modeling of noise in MOSFETs, and circuit design techniques that were proposed to reduce the adverse effects of low frequency noise. The noise models proposed in the literature are reviewed from the perspective of generality and validity especially for time-varying bias conditions.