Otozomal resesif geçiş gösteren mikroftalmili bir ailede mikrodizin ve ekzom sekanslama yöntemi ile yeni genlerin araştırılması
Investigation of new genes in a family with microphthalmia by microarray and exome sequencing methods
- Tez No: 414082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEM GÜMÜŞ AKAY, PROF. DR. FERDA EMRİYE PERÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mikroftalmi, göz küresinin total aksiyal uzunluğunun yaşa göre ortalama en az iki standart sapma altında olması ile tanımlanmaktadır. Mikroftalmiler, ailesel veya sporadik, izole veya bir sendromun parçası, kromozomal ya da tek gene bağlı, unilateral veya bilateral olabilmektedir. Mikroftalmi'nin 1/3 oranında malformasyonlarla ilişkili olduğu bildirilmiştir. Kalıtsal, maternal kaynaklı ve nedeni bilinmeyen mikroftalmiler olarak sınıflanabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda mikroftalminin görülme sıklığının 1/7000 canlı doğumda olduğu bildirilmiştir. Bugüne kadar mikroftalmi ile ilişkili genler tanımlanmış olmakla birlikte, hastalıkta gözlenen genetik heterojenite nedeni ile hastalığın genetik etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu tez çalışmasına; anne baba arasında 3. derece akrabalık bulunan ve 3 etkilenmiş bireyden oluşan bir aile dahil edilmiştir. Ailenin etkilenmiş 3, sağlıklı 2 bireyinden 250K mikrodizin analizi yapılarak bugüne kadar mikroftalmi ile ilişkili olarak bildirilen genler elenmiştir. Ailenin etkilenmiş bireylerindeki homozigot bloklar belirlenerek, aranılacak kromozomlar daraltılmıştır. Proband olarak seçilen hastada ekzom dizileme yapılarak genomda bulunan genlerin kodlanan ekzonları dizilenmiştir. Mikrodizin ve ekzom dizileme verileri beraber değerlendirildiğinde mikroftalmiye neden olabileceği düşünülen göz gelişiminden sorumlu olduğu ve Wnt sinyal yolağında önemli bir reseptör görevi olduğu bildirilen LRP5 geninde c.2827+1G>A splice-site mutasyonu bulunmuştur. Bu tez çalışması ile genetik heterojenite gösteren mikroftalmiye neden olabileceği düşünülen yeni bir aday gen tanımlanmıştır. LRP5 geninin mikroftalmi patogenezindeki rolünün aydınlatılabilmesi için ileri seviyede hücresel ve hayvan modeli çalışmalarına ihtiyaç vardır. Mikroftalmiye neden olan ilave genlerin tanımlanması ile, bu hastalığın daha hızlı taranabilmesi, tanı koyulabilmesi ve doğru bir genetik danışma verilebilmesi olanağının artacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Microphthalmia has been defined as the measurement of the total axial length of eyeball to be below average of the two standard deviation according to the age. The origin of microphthalmia may be familial or sporadic, isolated or a part of syndrome, chromosomal or single gene related, unilateral or bilateral. One third of the microphthalmia has been reported to be associated with malformations. The etiology may be related to hereditary, maternal or idiopathic. As a result of the studies in the recent years the incidence of microphtalmia has been reported to be 1/7000 live births. While several genes have been identified so far associated with microphthalmia, the genetic etiology of the disease has not been fully understood because of with genetic heterogeneity observed in this disease. In this doctorate thesis, we included a family who has three affected individuals and also having a third degree of consanguinity between the parents. Microarray analysis has been performed in 3 affected and 2 healthy individuals in order to exclude the genes that had been found to date. In order to narrow the chromosome all regions, blocks of homozygosity have been determined in the affected individuals. Exome sequencing was also performed in the proband in order to sequence the exons encoded throughout the genome. When the results of exome and microarray data were considered together as a splice-site mutation in LRP5 gene [c.2827 + 1G>A], which is known to be important for eye development and Wnt receptor signaling pathway, was found to be the cause of microphthalmia in this family. In this doctorate thesis a new candidate gene has been identified for the etiology of microphthalmia that is a genetically heterogeneous disease. Further cellular and animal model studies are warranted to clarify the role of LRP5 gene in microphthalmia pathogenesis. With the identification of additional genes for microphthalmia, it is expected that the more rapid screening, diagnosis and a more accurate genetic counseling methodology would be available.