Otozomal resesif geçiş gösteren herediter ataksili hastalarda fonksiyonel gövde eğitiminin gövde kontrolü ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
The effects of functional trunk training on trunk control and upper extremity functions in patients with autosomal recessive hereditary ataxia
  1. Tez No: 706365
  2. Yazar: SEDAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, otozomal resesif geçiş gösteren herediter ataksili hastalarda fonksiyonel gövde eğitiminin gövde kontrolü, gövde salınımı ve üst ekstremite fonksiyonlarına olan etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılan 20 hasta tedavi ve kontrol grubu olmak üzere 10'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara gövde stabilizasyon ve denge egzersizlerinden oluşan rehabilitasyon programı, tedavi grubuna ise ek olarak Nörogelişimsel Tedavi prensiplerine uygun, gövde kaslarını aktive etmeye yönelik rehabilitasyon programı uygulandı. Tedavi grubuna haftada iki gün gövde stabilizasyon-denge ve bir gün fonksiyonel gövde eğitimi, kontrol grubuna haftada üç gün gövde stabilizasyon-denge eğitimi toplam 8 hafta verildi. Çalışma başlangıcında her iki grupta ataksi şiddeti Uluslararası Ataksi Oranlama Ölçeği, gövde kontrolü Gövde Bozukluk Ölçeği ve Fonksiyonel Uzanma testi, gövde salınımları Microgate Gyko, üst ekstremite fonksiyonları 9 Dokuz Delikli Peg Testi ve Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi, yaşam kalitesi Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavi grubunda gövde kontrolünde iyileşme, üst ekstremite fonksiyonlarında artma ve gövde salınımlarında azalma görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to examine the effects of functional trunk training on trunk control, postural sway and upper limb functions in patients with autosomal recessive hereditary ataxia. Twenty patients included in the study were divided into two groups (n=10 each), treatment and control groups. While a rehabilitation program consisting of trunk stabilization and balance exercises were applied to both groups, a rehabilitation program to activate the trunk muscles was applied to the treatment group additionally in accordance with the principles of the Neurodevelopmental Treatment. The treatment group received trunk stabilization training for 2 days a week and functional trunk training once a week and control group received trunk stabilization training for 3 days a week, for a total of 8 weeks. The International Ataxia Rating Scale was used for the assessment of the severity of ataxia, the Trunk Impairment Scale and Functional Reach Test for trunk control, Microgate Gyko for postural sway, Nine-Hole Peg Test and Quick Disabilities of the Arm Shoulder and Hand questionnaire for upper limb functions, the Pediatric Quality of Life Inventory for quality of life and the Functional Independence Measure for Children for functional independence levels for both groups at baseline. Improved trunk control, increased upper limb functions and reduced postural sway were observed in the treatment group (p0.05).