Gamma halkalarının yapısı ve değişmeliliği
Commutativity and structure of gamma rings
- Tez No: 414110
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KANDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, karakteristiği 2 den farklı olan türevli gamma halkalarda değişmelilik koşullarını araştırmaktır. Bunun için gamma halkalarda γ-Lie idealleri tanımlanmış ve gamma halkalarda yeni bazı özellikler elde edilmiştir. Çalışma temel olarak beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, gamma halkaların ortaya çıkışı özetlenmiş ve gamma halkalarla ilgili literatürde yer alan bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, halkalar ve gamma halkalar ile ilgili bu çalışmanın temelini oluşturan bazı tanımlar ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, gamma halkalar için bazı yeni kavramlar tanıtılmıştır ve bu kavramlar yardımıyla gamma halkalarda yeni özellikler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, türevli gamma halkalarda γ-Lie idealler üzerindeki özellikler yardımıyla gamma halkanın yapısı ile ilgili bazı sonuçlara yer verilmiştir. Son bölümde, gamma halkalar ile gamma halkaya bağlı olarak tanımlanan halkalar arasında ilişkiler kurulmuş ve gamma halkalarda literatürde var olan radikaller ile gamma halkanın γ-radikalleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to find commutativity conditions in prime gamma rings with derivation of characteristic not 2. For this reason, a γ-Lie ideal of a gamma ring is introduced and some new properties have been obtained in gamma rings. The study consists of five sections basically. In the first chapter, the emergence of the gamma ring is summarized and and some works which have been done in the literature about the gamma rings have been mentioned. In the second chapter, some definitions and properties have been given which are the basis of this work. In the third chapter, some new notions have been introduced and get new properties in gamma rings with the help of these notions. In the forth chapter, some results have been given about the structure of the gamma rings by the help of the properties of γ-Lie ideals in the gamma rings with derivation. In the last chapter, the relations between the rings and the gamma rings have been established and the relations between the radicals and the γ-radicals of gamma rings have been investigated.