Balıkesir ve Çanakkale illerindeki tarımsal işletmelerin etkinlik analizi
An efficiency analysis on agricultural farms in Balikesir and Canakkale provinces
  1. Tez No: 414117
  2. Yazar: ONUR KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT CANKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güney Marmara Bölgesi (TR22), Türkiye tarımında ve özellikle de gıda üretiminde en önde gelen bölgelerimizdendir. Balıkesir ve Çanakkale illeri gerek tarım potansiyelleri, gerekse de ürün çeşitliliğiyle öne çıkan illerimizdendir. Bu araştırmanın amacı, Balıkesir ve Çanakkale illerinin oluşturduğu TR22 Bölgesinde faaliyet gösteren tarım işletmelerinin etkinlik düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışma açıklayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışmanın ana materyalini, bölgede faaliyet gösteren tarım işletmeleriyle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Balıkesir ve Çanakkale illerinin mevcut tarımsal üretim desenini Çok Boyutlu Ölçekleme (MDS) ve Kümeleme (Cluster) yöntemleri kullanılarak benzer özellikteki ilçelerin gruplandırılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yönteminin kullanıldığı çalışmada, oransal yaklaşımdan yararlanarak örnek hacimleri hesaplanmıştır. Tarımsal ürünlere ait fiziki girdi ve çıktı katsayıları, non-parametrik ölçme yöntemlerinden biri olan Veri Zarflama Analizi (DEA) kullanılarak etkinlik düzeyleri analiz edilmiş ve etkinlik düzeyleri, etkin ve etkin olmayan tarımsal işletmeler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
South Marmara Region (TR22) is a one of the leading region of Turkey's agriculture and especially its food production. Balıkesir and Canakkale are major provinces with their agricultural potential as well as diversity of agricultural products. The aim of this study is determine to efficiency levels of the farmers on TR22 region where is consisted by Balıkesir and Canakkale. The study was planned as an explanatory study. The main material of this study is face to face surveys datafrom existing farms on this region. The existing agricultural structure of Balıkesir and Canakkale have been grouped in to the similar districts by using Multi Dimensional Scaling and Clustering method. Sample calculated with proportional approach and simple random sampling method was used in this study. Also Physical input and output coefficients of agricultural products were analysed by using the Data Envelopment Analysis (DEA) which is one of the non-parametric measuring method and then efficiency levels were measured. Thus, they have been revealed to effective and ineffective production of farms.