Türkiye muhasebe standartları çerçevesinde canlı varlıkların değerlemesi ve muhasebeleştirilmesi: Tr-22 bölgesine yönelik uygulamaları
The valuation and accounting of living assets according to Turkish accounting standards: Applications to Tr-22 zone
  1. Tez No: 433740
  2. Yazar: MURAT KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tarım ürünleri ve canlı varlıkların muhasebeleştirilmesine ilişkin esaslar 41 no'lu Türkiye Muhasebe Standardı ile belirlenmiştir. Bu yüksek lisans tezi, Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde canlı varlıkların değerlemesini, muhasebeleştirilmesini ve TR-22 bölgesinde yer alan Balıkesir ile Çanakkale illerinde örnek olay uygulamalarını içermektedir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde Uluslararası Muhasebe Standartları ile ilgili bilgiler verilmiş, standartlara uyumda dünyada ve Türkiye de yaşananlar incelenmiştir. İkinci Bölümde ise Tarımsal Faaliyet Standardının amacı, kapsamı ile standartta yer alan tanımlar açıklanmıştır. Sonrasında Tekdüzen Hesap Planı TMS 41 ile ilişkilendirilerek, TMS 41'e göre tarımsal faaliyetlerin muhasebe işlemleri, devlet teşvikleri ve amortisman hususlarında açıklamalar yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise ilk olarak Balıkesir ilinde faaliyet gösteren bir büyükbaş hayvan çiftliğinde TMS 41 ile VUK kapsamında muhasebe uygulamalarının karşılaştırılmasına ilişkin bir örnek uygulama ele alınmıştır. Sonrasında ise Çanakkale ilinde faaliyet gösteren bir büyükbaş besi çiftliğinde TMS 41 ile VUK kapsamında muhasebe uygulamalarının karşılaştırılmasına ilişkin bir örnek uygulama ele alınmıştır. Çanakkale'de ki uygulamada aynı zamanda hayvan yemi olarak kullanılmak amacıyla mısır bitkisinin ekimiyle ilgili çalışma yapılmıştır. TMS 41 kapsamında hasat anında GUD ile değerleme yapılarak sonuçları VUK ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The procedures of accounting for agricultural products and biological assets is determined by Turkish Accounting Standard No. 41. This master's thesis is about, the valuation and accounting of biological assets under Turkish Accounting Standards and includes case studies in Canakkale and Balıkesir at TR-22 zone.The study consists of three section.At first section of the study some informations are given about International Accounting Standars and the harmonization of standards are examined, at both world and Turkey. At second section, the purpose and the content of Turkish Agricultural Standards and the terms in the Standard are explained. Afterward The Uniform Chart of Accounts is associated with IAS 41, some explanations have been made about, accounting of agricultural activities according to the IAS 41, like government incentives and amortization.At third section, a sample practice is examined about the comparison of TMS 41 and VUK for a cattle farm at Balıkesir. Afterward another sample practice is examined at Canakkale about the comparison of TMS 41 and VUK for a cattle farm. At the same time, a practice was made on the cultivation of corn, for cattle feed at Canakkale's application. Under TMS 41, evaluation was made according to fair value at harvesting time and the results are compared with VUK.