İkinci ürün pamukta (Gossypium hirsutum L.) yaprak döktürücü kimyasalların önemli morfolojik, tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisi
The effects of defoliants on important morphological, agronomical and technological features on short season cotton (Gossypium hirsutum L.)
- Tez No: 414118
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; ikinci ürün koşullarında, farklı sıcaklılarda çalışabilen defoliant dozları ve defoliant uygulama yöntemlerinin pamuğun önemli morfolojik, tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmada materyal olarak, Gossypium hirsutum L. türüne ait Flash çeşidi kullanılmıştır. Deneme, 2014 yıllında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, bölünmüş parseller deneme desenine göre, üç tekerrürlü olarak, sıra arası 70 cm, sıra uzunluğu 12 m olan,8 sıralı parsellerde yürütülmüştür. Çalışmada, uygulama öncesi ve uygulamadan 7, 14 ve 21 gün sonra olmak üzere koza açma oranları ile yaprak sayıları, kütlü pamuk verimi, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti, lif olgunluğu, kısa lif içeriği, lif parlaklığı, lif sarılık derecesi ve lifteki çepel sayısı özellikleri incelenmiştir. Defoliant uygulama yöntemlerinin yaprak sayısına (21. gün hariç) , yüz tohum ağırlığına, kütlü pamuk verimine ve lif sarılık derecesi üzerine istatistikî yönden önemli olduğu belirlenirken, defoliant dozlarının ise yaprak sayısı, yaprak döküm oranı, lif inceliği, lif mukavemeti ve lif olgunluğu üzerine istatistikî yönden önemli olduğu belirlenmiştir. Çalışmada defoliant uygulamalarının keskin bıçak yöntemine göre uygulanmasının daha yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. Denemede defoliant uygulama zamanını belirlemek için kullanılan yöntemlerin ve defoliant dozlarının toplam koza sayısı, açık koza sayısı, açık koza oranı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, lif uzunluğu, kısa lif içeriği, lif parlaklık derecesi ve lifteki çepel sayısı üzerine istatistikî yönden önemli olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of defoliants doses which can operate at different temperatures and methods of administration of the important morphological cotton defoliant on agriculture and quality.Gossypium hirsutum L. Flash kinds of species were used for this study. The researchwere carried out in 2014 at Adnan Menderes University Faculty of Agriculture, Research and Application Farm, in accordance with the split plot experimental design, as three iteration, with row spacing of 70 cm and the length of 12 m in the 8-row plots.In the study, the boll opening rates with leaf numbers, seed cotton yield, boll seed cotton weight, ginning yield, 100 seed weight, fiber length, fiber fineness, fiber strength, fiber degree of maturity, short fiber content, fiber brightness, yellowness rateof fibers, trash countin fiber werestudiedprior to the application and the following 7, 14 and 21 days. Effect of the defoliant application methods were determined to important on the leaf number (except to 21. day), 100 seed weight, ginning yield and yellowness rate of fiber level as statistical. Also doses of defoliant were found important as statistical for leaf number, leaf defoliation rate, fiber thinness, fiber strength, fiber degree of maturity. As a result of this study were obtained application of defoliant more useful with sharp knife. Study were conducted for determining to the time of defoliant application effect of the applications and defoliant doses on the total boll number, open boll number, rate of the open boll, seed cotton yield, boll seed cotton weight, ginning yield, length of fiber, content of short fiber, degree of brilliant, number of membrane in the fiber were determined to unimportant as statistical.