Taşınabilir çok fonksiyonlu iplik test cihazı tasarımı ve uygulaması üzerine bir araştırma
A reaserch of portable multifunction yarn tester's design and implementation
  1. Tez No: 414127
  2. Yazar: ÖZDEMİR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İpliklere uygulanan her test değişik cihazlarda ve dolayısıyla değişik operatörler vasıtasıyla yapılmaktadır. Yapılması istenen her test için farklı cihaz yada cihaza bağlı modüller satın alınması gerekmektedir. Testlerin yapıldığı cihazların her biri büyük boyutlarda ve sabit cihazlardır. Bu çalışmada yapılması istenen taşınabilen, her ortamda ölçme işlemi yapabilen (standart atmosfer şartları sağlandığı taktirde), tek operatör yardımıyla minimum işlem gereksinimi ile tüm testleri yapacak ve sonuçları analiz edebilecek bir cihaz tasarlanmıştır. Cihazda yapılması istenen testler ulusal ve uluslararası standartlar tarafından belirlenmiş şartlar içermektedir. Aynı ipliğe tek operatör tarafından yapılan testler; İplikte numara tayini, İplikte büküm tayini, İplikte mukavemet tayini, İplikte kopma anı % uzama tayini, İplikte düzgünsüzlük tayini dir. Tasarlanan cihaz 3 bölümden oluşmaktadır. İlk Bölüm İplik testlerinin yapıldığı mekanik bölümdür. Çeneler, motorlar, iplik gergi sistemleri, loadcelller, sensörler ve uzama cetvelleri ile sarım makaralarından oluşmaktadır. İkinci Bölüm ise bu mekanik aksamın hareketini ve yönlendirilmesini sağlayan elektronik kartların ve devrelerin bulunduğu elektronik kısımdır. Üçüncü Bölüm sistemi çalıştıran, testleri yapan ve yapılan testlerdeki ölçüm sonuçlarını veri toplama kartına yönlendirip analizini gerçekleştirerek sayısal halde raporlayabilen yazılımdır. Bu çalışmada Kartaltepe Mensucat İplik Fabrikasında üretimi yapılan 20/1 pamuk ipliği kullanılmıştır. Kullanılan bu iplikler fabrika laboratuarında test ettirilmiş ve sonuçları alınmıştır. Aynı ipliklerin testleri tasarlanan TFITC cihazında da yapılmış ve farklılıkları grafiklerle yorumlanmıştır. Tüm Sonuçlar SPSS programında analiz edilip raporlanmıştır
Özet (Çeviri)
All tests for yarns are performed on various devices and therefore by various operators. Each test required to be performed necessitate the purchase of various devices and modules connected to the devices. All of the devices for which the tests are performed are large scale and stationary equipment. In this study, a device has been designed which is portable, is able to make measurements in every environment (provided that standard atmosphere conditions are ensured), to perform all tests with a minimum operation requirement by the help of a single operator and analyze the results. Tests required to be performed include terms determined by national and international standards. Tests performed by a single operator for the same yarn; Number designation on the yarn, Twist determination on the yarn, Strength determination on the yarn, Determination of elongation at break on the yarn, Evenness determination on the yarn. The device which has been designed consists of three sections. The first section is the mechanical section where the tests are performed for the yarns. It consists of chins, engines, yarn elongation systems, loadcells, sensors and elongation scales and wrapping sheaves. The second section is the electronic section where the electronic boards and circuits are located which ensure the movement and guidance of these mechanical parts. The third section is the software which operates the system, performs the tests and reports the measurement results numerically by analyzing and transmitting them to the data collection boards. In this study, 20/1 cottons yarns which have been produced in Kartaltepe Mensucat Yarn Factory. These yarns have been tested and their results are obtained in the factor laboratory. The tests for the same yarns have been performed on the TFITC device and their differences were interpret by the graphs. All of the results, have been analyzed and reported in the SPSS program.