Salmonella spp. kökenlerinin patogenez determinantları ve salmonellozların moleküler tanısında kullanımları
Determinants of pathogenesis of Salmonella spp. isolates and their utilization in the molecular diagnosis
- Tez No: 414128
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Edirne ilindeki tavuk karkaslarından izole edilmiş olan Salmonella izolatlarının patojenite fenotiplerinin saptanması ve patogenez determinantlarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Toplam 32 izolat bu çalışmaya dahil edilmiştir ve izolatlardan 26'sı Infantis, 4'ü Enteritidis, 1'er tanesi de Telaviv ve Kentucky serotiplerine dahildir. İzolatların tamamında kullandığımız antibiyotiklerden en az bir tanesine karşı direnç ve 26 tanesinde çoklu ilaç dirençliliği gözlemlenmiştir. Plazmid analizi sonuçlarına göre 6 izolatın, büyüklükleri 1.2-42.4 kb arasında değişen 1-3 plazmid taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine pathogenicity status and pathogenetic determinants of Salmonella isolates obtained from chicken carcasses in Edirne. A total of 32 isolates were included in the study and seotyping revealed that 26 of this isolates belonged to Infantis, 4 to Enteritidis and 1 to Telaviv and 1 to Kentacky serotypes. All isolates were found to have resistance to at least one of the antibiotics tested and 26 isolates showed multi-drug resistance. 6 isolates possessed 1-3 plasmids of sizes ranging from 1.2 to 42.4 kb.