Betonarme yapılarda burkulması önlenmiş çapraz elemanların doğrusal olmayan davranışa etkisi
Effect of buckling restrained braces on nonlinear behavior of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 414145
  2. Yazar: İSMAİL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Depremin yapılar üstündeki etkisini azaltmak için uygulanan Burkulması Önlenmiş Çaprazlar (BÖÇ) genellikle çelik yapılarda kullanılmaktadır. Literatürde yeterli bilgi olmamasına rağmen, yeni betonarme binaların tasarımında veya güçlendirme amaçlı olarak mevcut betonarme binalarda BÖÇ elemanlar ile çerçeveler beraber kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında farklı kat sayılarına ve farklı uzunluk uygulama yöntemlerine sahip BÖÇ elemanlar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. 4 katlı ve 8 katlı betonarme yapılarda, tek kat yüksekliği ve çift kat yüksekliği boyunca bağlanan BÖÇ elemanlar kullanılmıştır. BÖÇ elemanların hesap kriterleri de tez içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Buckling Restrained Braces which are used to the decrease the effects of seismic forces usually are implemented on steel structures. Although the literature information is limited for the RC structures, frame with BRBS are being used for new and existing RC buildings. In this thesis, BBRs which are implemented to structures having different number of stories, and which have different lengths are examined and compared with each other's. On structures with 4 and 8 stories, BRBS with one floor and two floor lengths is used separately. Also the design criteria of the BRB can be found in this thesis.