Polikatyonik hidrojellerin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of antimicrobial effect of polycationic hydrogels
- Tez No: 414201
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN, PROF. DR. TARIK EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Bioengineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde sağlık problemlerinin önemli bir kısmını enfeksiyonlar oluşturmaktadır. Bu nedenle yeni antimikrobiyal malzemelerin sentezlenmesi için çok çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca, bu malzemelerin modifikasyonunda, antimikrobiyal özellik gösteren ancak düşük toksisiteye sahip malzemelerin sentezi önem kazanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, iki farklı üretim yöntemine göre hidrojel grupları belirlenmiştir. Birinci grup hidrojel formülasyonunda, ROMP esaslı katyonik polimer kullanılmıştır. Su bazlı hidrojeller, serbest radikal polimerizasyon yöntemi kullanılarak Akrilamid (AAm), N'N' Metilenbisakrilamid (BAAm), Polietilen glikol diakrilat (PEGDA) ve Halka Açılma Metatez Polimerizasyonu (ROMP) polimerlerinin farklı oranlarda karıştırılması ile elde edilmişlerdir. İkinci grup hidrojellerin üretiminde, antimikrobiyal özellik gösteren katyonik Polietilenimin (PEI) ve gümüş nitrat (AgNO3) kullanılmış ve sinerjistik (çift yönlü) etkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde PEI, UV ile kürleşebilen yapıya dönüştürülerek metil iyodür ile katyonik gruplar elde edilmiştir. Hidrojeller, fotopolimerizasyon yöntemi kullanılarak UV ile kürleşebilen PEI, AgNO3, AAm ve BAAm'in belli formülasyonlarda kullanılması ile UV başlatıcı varlığında hazırlanmıştır. Sentezlenen hidrojellerin karakterizasyonları, antimikrobiyal etkinlik ve in vitro toksisite çalışmaları yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays infections constitute a significant portion of health problems. Therefore, there have been several studies on the synthesis of new antibacterial materials. Moreover, in modification of these materials, low toxicity and high antibacterial properties gain importance for the synthesis of materials. The scope of this study, the hydrogel groups were determined according to two different manufacturing methods. In the first method, ROMP based cationic polymer was used in hydrogel formulation. Water based hydrogels were synthesized by free radical polymerization method including AAm, BAAm, PEGDA and ROMP polymers with different amounts. Antimicrobial cationic PEI and AgNO3 were used for the investigation of synergistic (two sided) effects in second group hydrogels production. In the first part of this study, polyethyleneimine (PEI) was converted into a structure capable of curing UV PEI, cationic groups are obtained with methyl iodide. Hydrogels were prepared by photopolymerization method with using UV-curable cationic polyethyleneimine, AgNO3, AAm and BAAm in the presence of UV initiator. Antimicrobial activity and in vitro toxicity studies were performed for characterization of the synthesized hydrogels.