Makro gözenekli sıcaklık duyarlı poli (N-izopropilakrilamit-ko-akrilamit) hidrojellerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of macroporous and thermo-sensitive poly (N-isopropylacrylamide-co-acrylamide) hydrogels
- Tez No: 165837
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
MAKRO GÖZENEKLİ SICAKLIK DUYARLI POLİ(N-İZOPROPİLAKRİLAMİT-KO-AKRİLAMÎT) HİDROJELLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Simin KİPER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2005 ÖZET Sıcaklık duyarlı poli(N-izopropilakrilamit) (PNİPA) ve poli(N- izopropilakrilamit-ko-akrilamit) [P(NİPA/AAm)] hidrojelleri, (N- izopropilakrilamit) NİPA ve (akrilamit) AAm monomerleri ve farklı miktarlarda N-N'-metilenbisakrilamit (MBAAm) çapraz bağlayıcısının, Amonyum persülfat - N,N,N,'N'-tetrametiletilendiamin (APS-TEMED) başlatıcı sistemi kullanılarak sulu çözeltide serbest radikal polimerizasyon reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Farklı kütle yüzdelerinde MBAAm içeren PNİPA ve P(NİPA/AAm) hidrojellerinin, saf su içerisindeki denge şişme oranları sıcaklığın fonksiyonu olarak incelenmiştir. Bu hidrojellerin denge şişme oranlan kullanılarak ağ yapı karakterizasyonu için gerekli olan çapraz bağlar arası molekül kütlesi (Mc) ve polimer -çözücü etkileşim parametresi (%) belirlenmiştir. Farklı derişimlerdeki anyonik yüzey aktif madde sodyum dodesil sülfat (SDS) ve katyonik yüzey aktif madde dodesiltrimetilamonyum bromür (DTAB) sulu çözeltilerinde PNİPA ve P(NİPA/AAm) hidrojellerinin denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Ayrıca gözenekli PNİPA ve P(NİPA/AAm) hidrojelleri, farklı miktarlarda poli(etilenglikol) (PEG) gözenek oluşturucuları varlığında sentezlenmiştir. Gözenekli PNİPA veP(NİPA/AAm) hidrojellerinin şişme oranlarının zamanla değişimi ve saf sudaki denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Şişme değişiklikleri, hidrojellerin kimyasal yapısına dayanan şişme teorisi temel alınarak açıklanmıştır. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Gözenekli PNİPA hidrojelleri, gözenekli P(NİPA/AAm) hidrojelleri, şişme, sıcaklık duyarlılığı, yüzey aktif madde. Sayfa Adedi : 115 Tez yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
Ill SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF MACROPOROUS AND THERMOSENSITIVE-POLY(N-ISOPROPYLACRYLAMIDE-CO- ACRYLAMIDE) HYDROGELS (M. Sc. Thesis) Simin KİPER UNIVERSITY OF GAZI INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2005 ABSTRACT Thermosensitive poly(N-isopropylacrylamide) (PNIPA) and poly(N- isopropylacrylamide-co-acrylamide) [P(NIPA/AAm)] hydrogels were synthesized by free-radical crosslinking copolymerization of corresponding monomers in water by using N,N'-methylenebis- acrylamide (MBAAm) as the crosslinker, ammonium persulfate (APS) as the initiator and N,N,N',N'-tetra-methylenediamine (TEMED) as the activator. The equilibrium swelling ratios of (PNIPA) and [P(NIPA/AAm)] hydrogels containing different amounts of MBAAm were examined in pure water as a function of temperature. The average molecular mass between crosslinks (mc) and polymer solvent interaction parameter (%) of the hydrogels were calculated from the equilibrium swelling values. The equilibrium swelling ratio of (PNIPA) and [P(NIPA/AAm)] hydrogels was also investigated as a function of temperature in aqueous solutions of the anionic surfactant sodium dodecyl sulfate (SDS) and the cationic surfactant dodecyltrimethylammonium bromide (DTAB). On the other hand macroporous (PNIPA) and [P(NIPA/AAm)] hydrogels were prepared in the presence of polyethylene glycol (PEG) as pore forming agents. The swelling behaviour of these macroporous (PNIPA) and [P(NIPA/AAm)] hydrogels, synthesized in different amounts of theIV presence of PEG has been determined as a function of time. The equilibrium swelling ratio of these macroporous hydrogels has been investigated in pure water as a function of temperature. The swelling variations have been explained according to swelling theory based on the hydrogel chemical structure. Science Code : 405.02.01 Keywords Macroporous PNIPA hydrogels, macroporous P(NIPA/AAm) hydrogels, swelling, temperature- sensitive, surfactants. Page Number : 115 Superviser : Doç. Dr. Tuncer ÇAYKARA