AB mali destek programı-belediye ilişkisinde bir yerel gelişme modeli: Pendik KİŞGEM Projesi
A local development project model with municipality coordination and EU financial support programme: Pendik KISGEM Project
  1. Tez No: 414203
  2. Yazar: ÖZGE ÖNSEN BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL SEMA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa Birliği (AB); kuruluşunun ilk gününden beri, üyeleri arasında ortak pazar kurarak, mali kaynakların koordineli bir şekilde kullanılmasına ve bölgeler arasındaki gelişmişlik düzeylerini dengelemeye yönelik bir politika izlemektedir. AB'nin bölgesel dengesizliklerini gidermeye yönelik olarak mali kaynaklarının koordineli bir şekilde etkin kullanımını hedefleyen AB Bölgesel Politikası kapsamında çeşitli yardım mekanizmaları geliştirilmiştir. AB'nin 2010 yılında yayınlamış olduğu gelecek on yıllık dönem için hazırladığı Avrupa 2020 Stratejik Planında, AB'nin tüm dünyanın içinde bulunduğu ekonomik krizden on yıl sonra daha güçlü çıkması için stratejiler ve 2020 yılına kadar ulaşması hedeflenen amaçlar belirlenmiştir. AB'nin büyüme stratejisi olarak bilinen Avrupa 2020 incelendiğinde“istihdam”ve“girişimcilik”konularının AB'nin gelişimi için öne çıkan konular olduğu görülmektedir. Ülkemizde de son yıllarda istihdama yönelik ve özellikle de kadın istihdamına yönelik plan ve politikalara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Kalkınma planlarında, bakanlıkların yıllık ekonomik raporlarında, bölge planlarında ve yerel yönetimlerin planlarında kadınların işgücüne katılım oranlarını arttırmaya yönelik hedeflere yer verilmiştir. Kadınların iş gücüne katılımını teşvik edici mekanizmaların hayata geçirilmesine yönelik hibeler verilmeye başlanmıştır. Bu tez kapsamında Türkiye'nin Gümrük Birliği Öncesi Dönemden itibaren, AB Mali Destek Fonları'ndan nasıl yararlandığı konusu ve belediyelerin AB Mali Destek Programları ile ilişkisi irdelenmiş, bu bağlamda yerel bir gelişme modeli olarak Pendik KİŞGEM Projesinin analizi yapılarak, projenin yerel gelişmeye etkileri“Kente Etki”,“Projenin Sürdürülebilirliği”,“Ekonomiye Katkı”,“Bölgesel Gelişim”,“İş gücünde Kadın - Erkek Eşitliği”başlıkları altında değerlendirilmiş ve projenin nasıl daha verimli hale getirilebileceği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since its first foundation, the European Union (EU) has adopted the policy of establishing a common market among its members to make use of the available financial resources in a coordinated manner, and balance the level of development among the regions. A number of grant aid mechanisms have been developed in line with the EU Regional Policy that targets an efficient coordinated utilization of the available financial resources for elimination of the regional imbalances in the European Union. The European Strategic plan 2020 published by the European Union in 2010 as to cover the subsequent decade has determined some strategies for a stronger Europe to sustain the worldwide economic crisis, and a number of goals to reach by 2020. When one studies the Europe 2020, known as the growth strategy of the European Union,the“employment”and“entrepreneurship”seem to be the prominent issues for the EU development. By the way, Turkey has paid a particular attention in the recent years to the plans and polices for employment, particularly the women's employment. The national development plans as well as the annual economic reports of the ministries and local authorities and the regional plans include goals and objectives to increase the rate of female participation in the labor force. It has begun to provide grant aids to mobilize such mechanisms as would encourage the female participation in the labor force. This thesis elaborates how Turkey makes use of the EU Financial Support Funds as from the era before the Customs Union and relation between the municipalities and EU Support Programme. In this context, the Pendik KİŞGEM Project, a related local development modeling, is analyzed, and a number of suggestions are made for the local development effects under the headlines“Urban Effect”,“Project Sustainability”,“Economic Contributon”,“Regional Development”, and“Male-Female Equity in Labor Force”in an attempt to make the project more productive.