The roles of national municipal associations on resource acquisition of municipalities: A case study of Turkey
Ulusal belediye birliklerinin belediyelerin kaynak edinimi üzerindeki rolü: Türkiye örneği
  1. Tez No: 739600
  2. Yazar: ALİ ESENER ESENBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşme ile birlikte, neoliberal politikalar ve adem-i merkeziyetçiliğin yaygınlaşması, yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarını artırmış, yerel yönetimler her geçen gün daha önemli ve etkin aktörler haline gelmiştir. Bu nedenle, yerel yönetimler artan sorumluluklarını karşılayabilmek ve kapasitelerini geliştirmek için mali ve teknik destek alabilecekleri dış kaynak arayışına yönelmiştir. Rekabetçi şartlar altında sunulan kaynaklara erişmek, edinmek ve verimli şekilde kullanabilmek de yerel yönetimler için ayrı bir zorluk oluşturmuştur. Yerel yönetimlerin kaynak edinimini ele alan çoğu çalışma, yerel yönetimlerin kurumsal kapasitelerine odaklanmıştır. Bourdieucu bir bakış açısı ile söylemek gerekirse, yerel yönetimlerin“sosyal sermayeleri”ve onların belediyeler üzerindeki etkisi göz ardı edilmiştir. Bu tez, Türk belediyelerini ulusal ölçekte temsil eden tek belediye birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB), kaynak edinimi alanındaki rolünü ve belediyeler üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, literatür taraması, hibe veri tabanı ve internet araştırması çerçevesinde yürütülmüştür. Bu kapsamda Avrupa Birliği (AB) destekli hibe ve teknik yardım programlarında belediyelerin ve TBB'nin performansı analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, birçok belediyenin yetersiz kurumsal kapasite nedeniyle, bu desteklerden yeterince faydalanamadığı ve kaynakların eşitsiz dağıldığı görülmüştür. TBB'nin, AB programlarına ve proje faaliyetlerine odaklanması ve bu alanda kapasitesini geliştirmesi ile hibe, fon ve teknik destek programlarında daha çok yer aldığı ve etkinliğinin arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, TBB'nin bu alanda gelişmesi ve etkin rol alması, belediyelerin dış kaynaklardan daha fazla faydalanmalarını ve kapasitelerini geliştirmelerini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalization, neoliberal policies, and the spread of decentralization have expanded local governments' tasks and responsibilities, and local governments have gradually become more significant and effective. Therefore, local governments have sought external resources for financial and technical assistance to fulfil their expanding responsibilities and enhance their capacities. Moreover, accessing, obtaining, and efficiently utilizing the resources available in competitive conditions poses a particular challenge for local governments. Most studies dealing with resource acquisition by local governments have focused on the institutional capacities of local governments. From a Bourdiean point of view, local governments'“social capital”and their impact on municipalities have been ignored. This thesis examines the role of the Union of Municipalities of Turkey (UMT), in the field of resource acquisition and its impact on municipalities. The study includes a literature review, grant database, and internet research. In this scope, the performance of municipalities and UMT in the European Union (EU) funded grant and technical assistance programmes have been analysed. It was discovered that many municipalities are unable to benefit sufficiently from these supports due to weak institutional capacity, and resources have been unequally distributed. It has been found that UMT has been more involved in grants, funds, and technical assistance programs since it focuses on project activities in EU programs and building capacity in this field. Consequently, the development and active engagement of UMT in this field have a profound potential to influence the ability of the municipalities to acquire external resources and improve their skills.