Vasıf Öngören'in tiyatro dünyası
- Tez No: 41421
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EFDAL SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Vasıf öngören, oyunlarıyla olduğu kadar, uygulamaları ve görüşleriyle de ilgi çekmiş bir tiyatro insanımızdır. 1960'ların sonun da başlayan profesyonel yaşamını, özellikle 1970'lerde büyük bir özveriyle sürdürmüştür, O ve onun gibi çok az insanın çabalarıyla, Bertolt Brecht* in oyunları sahnelerimizde yaygınlık kazanmıştır, öngören, gerek Türk Tiyatrosu çalışanlarının, gerek Türk izleyici sinin, Brecht' e karşı olan yabancılığının aşılması yolunda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir, özellikle devletin, Brecht' e kuşkuyla bakmasından kaynaklanan, sansür ve oto-sansürün kırılması için verdiği çabalar yadsınamaz, öngören, Brecht' in yöntemini, yazdığı oyunlarda kullanarak, Türk izleyicisine ulaşma başarısını da göstermiştir. Kendi oyunlarıyla birlikte, Brecht' in de oyunlarını sah neleyerek, Türk Tiyatrosu* nda ilginç ve çarpıcı örnekler gerçekleştirmiştir. öngören' in bunların yanı sıra, tiyatro üzerine olan düşüncelerinin de, Türk Tiyatrosu* nun“Ulusal”kimliğine kavuşması açısından önemi büyüktür. Bu çalışmada, Vasıf öngören' in oyunlarını yazıp uygulamalarını yaptığı ve tiyatro üzerine görüşlerini öne sürdüğü dönemin özellikleri, çok yönlü olarak ele alındı, öngören' in bu dönem içindeki yeri nesnel bir biçimde ortaya konuldu. 1970- 1980 yılları arasındaki pek çok dergi" ve gazete taranarak ve o yıllardaki çalışma arkadaşlarıyla söyleşiler yapılarak, özellikle uygulamalarının netleştirilmesine çalışıldı. Çünkü yazdığı oyunlarını ve görüşlerini değerlendirmek için gerekli yazılı dokümanlar elimiz de varken, uygulamalarında bu şansımız çok azdı. Bu sorunun aşılmasında, yazılı dokümanların yanı sıra, söyleşiler önem kazandı. Türk Tiyatrosu'ndaki oyunlarıyla ve uygulamalarıyla önemli bir yer edinen Öngören' in özgün konumu sürekli vurgulanırken, eksikliklerininnedenleri de saptandı. Bunların, öngören' in değil, Türk Tiyatrosu» nun eksiklikleri olduğu görüldü. Çünkü, öngören* in yöntemi çok sağ lam özellikler gösterdiği gibi, yetenekleriyle de olumsuz koşulların üstesinden gelebileceğinin örneklerini ortaya koymuştur. Bu örneklerin hepsi tek tek ele alındı. Bunlarla birlikte, öngören' le ilgili dağınık duran bilgi ve belgelerin büyük çoğunluğu derlenerek, bu çalışma kapsamında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vasıf öngören is a distinguished dramatist both with his plays and his views on Turkish drama. He started his career as a pro fessional in late I960' s and became an eminent figure in 1970* s. It is by his efforts that Bertolt Brecht' s plays were more fre quently staged in Turkey; therefore the dramatic media and spectators got gradually more familiar with the art of Brecht. Above all, his attempts to strive against the cencorship, which was generally stemmed from the distrustful attitude of the state authorities, will always be remembered. öngören employed Brecht' s method in composing his plays and staged them alternatively with those of his. On the other hand, his views on Turkish drama are of significance and had a great contribution to it in gaining a national character. This study attempted to investigate and elucidate the period of time when he wrote and staged his plays while trying to express his views on drama. I referred to numerous newspapers and magazines for information on his plays and views on theatre in general but since I needed better understanding about his practical studies I interviewed with some of his colleagues. öngören, who occupied a distinguished place in the history of Turkish drama, must naturally have some failures which turned out to be originated from the Turkish drama itself not from his own art. Because his method appeared to be based on sound and firmf oundations and he proved to overcome all unfavourable conditions» The pieces of information and several documents about öngören, which had remained scattered for years were col lected and evaluated in this study.