Türkiye'de epik tiyatronun tarihsel gelişimi ve bu bağlamda Vasıf Öngören'in 'Zengin Mutfağı'oyununun sahne tasarımı
The historical development of epic theatre in Turkey and within this concept the stage design of 'Zengin mutfaği' (The Kitchen of the Rich) play by Vasif Öngören
  1. Tez No: 589016
  2. Yazar: ECEHAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NİHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma yenilikçi drama tekniği olan Epik tiyatronun kaynaklarını, temel kavramlarını, bu kavramların Türk tiyatrosundaki var oluşumunu, tarihsel gelişimini araştırmak ve bu anlamda Türk tiyatrosunda iyi bir örnek olan Vasıf Öngören 'in“Zengin Mutfağı”adlı oyununu Brecht estetiği ve anlayışına uygun olarak sahne tasarımını gerçekleştirmeyi amaçlamıştır. Önemli tiyatro kuramcılarından biri olan Bertolt Brecht, yaşadığı dönemde içinde bulunduğu savaşlar, faşizm ve kapitalizmin boyutlarını incelemiş, dünyanın değişebilir olduğunu düşünerek Epik tiyatro kuramının temellerini oluşturmuştur. Kuramının temel fikiri; yaşanan bütün olaylara sorgulayan bir gözle bakabilmeyi öğreterek, seyircinin sosyal sorunlara çözüm üretebilen bireylere dönüştürmektir. Türkiye'de 1960'lı yıllar ile birlikte, değişen siyasi ve toplumsal yapı sanatı da etkilemiş, bir nevi kabuk değiştiren tiyatro, Epik tiyatronun oluşmasına olanak sağlayarak yerli yazarlar üzerinde etkisini göstermiştir. Türk yazarlarının toplumcu varoluşçu tiyatroyu benimseyerek oluşturdukları eserler düşünen bir toplum olma yolunda yol gösterici olmuşlardır. Bu bağlamda, bu çalışmada Türk tiyatrosunda Epik tiyatronun tarihsel gelişimi incelenmiş, Türkiye'de Brechtyen yöntemin en iyi yazar ve uygulayıcılarından biri olan Vasıf Öngören 'in son oyunu olan“Zengin Mutfağı”oyununa odaklanarak Epik tiyatronun sahne anlayışı uygulamalı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is to aiming for analyzing the source, the basic concepts of epic theatre as a new drama techique and these concepts being existed in Turkish Theatre and its historical development and in this sense this study is to aim to realize“The Cuisine of The Rich”play named as Zengin Mutfağı in Turkish, being as a good example of Turkish Theatre in regard to the stage design in comformity with the Brecht esthetics and conception. Being one of the most imoprtant theatre theoretician, Bertolt Brecht analyzed dimension of wars, fascism and capitalism in his life cycle. He thought the world could change and he created the base of Epic Theatre theory. The basic concept of his theory is to teach to see the what's happening in the world in critically and to convert viewers into individuals who solve the social problems. In 1960's in Turkey arts was affected by changing political and social system, having been changed shell in some way, theatre affected to allow epic theatre to be existed in and nurtured native authors. The works of art were created by Turkish authors, having adopted socialist existentialist theatre. In this sense, in this study the historical development of epic theatre is analyzed in Turkish theatre and“The Cuisine of The Rich”play named as Zengin Mutfağı in Turkish, the final play of Vasıf Öngören, who is one of the finest and pragrmatist of Bretch method in Turkey.