Görüntü tekniklerinde değişimin görsel iletişime etkileri
  1. Tez No: 41422
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET İnsanlık tarihiyle başlayan iletişim, konuşma, yazma, basım, elektronik kitle iletişim araçlarıyla gelişimini sürdürmektedir. İletişim teknolojisindeki gelişmeleri ve yayılış hızını günlük yaşantımızda çok açık bir şekilde görebiliriz. Görsel iletişimde değişimin görülmesi ile birlikte görüntüde de değişim olmuştur. Görüntü, özünde yıllardır yaşanan insanlığın binlerce yıldır yaşadığı dünya üstüne kuruludur. Teknik olarak düşündüğümüzde görüntü, yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan birçok olguyu içerir. 1950'li yıllardan itibaren değişen ve gelişen audio-visuel teknikler ve görse! iletişimdeki değişimler hızla artmıştır. Görsel iletişim, teknolojik gelişmelerle içice değişim göstermektedir. Sanat ortamını, kültür ve toplumsal yaşamı etkilemektedir. Bu değişimlerden Türkiye de payını almıştır. Uydu yayıncılığı ile gelen teknolojik üstünlük devlet tekelini delmiştir. Türkiye'de uzun yıllar devlet tekelinde bulunan televizyon yayıncılığı, uydu teknolojisinin sınırları zorlayıcı gücüne yenilerek bu alanda bir karmaşa yaşanmıştır. 1980'li yılların sonu, 1990'lı yılların başlarında televizyonda bir yayın karmaşası görülmüş ve düzenleme zorunlu hale gelmiştir. Yapılan düzenleme ile televizyon yayınlarındaki devlet tekeli kaldırılmıştır. 'V Görüntü tekniklerindeki değişimler, bilgisayar teknikleri ile yapılmaktadır. 1980'li yılların ikinci yarısında, filmlerdeki sahnelerin gerçek çekimlerden farkı kalmamış gibiydi. 1990'lara gelindiğinde bu tür özel efektler yaratan programlar, her bilgisayar kullanıcısının elinin altındaydı. Günümüzde bilgisayar gelişerek, çok farklı alanlara el atmıştır. Birçok yenilik bilgisayarda görülmüş ve kullanıcılarına yeni alternatifler sunmuştur. Son yıllarda iletişim teknolojisinde gerçekleştirilen yenilikler, mikrodalga linkleri, doğrudan yayın (DBS), haberleşme uyduları, fiberoptik kablolar,bilgisayarlar ve sayısal teknoloji, televizyon yayınlarının kapasitesini ve niteliğini arttırmıştır. İletişim teknolojisindeki bu gelişmeler hızlı bir şekilde artmakta ve toplumu etkilemektedir. Bu çalışmada 1950'lerden itibaren değişen ve gelişen audio-visuel tekniklerle iletişim ilişkileri ve görsel iletişimdeki değişimler ortaya konmuştur. I.Bölüm'de; görsel iletişimde doğuşu, tarihi gelişimi, iletişim ve öğeleri, iletişim türleri, iletişim araçları ve kitle iletişimi, iletişim araçlarının gelişimi incelenmiştir. II.Bölüm'de; görsel iletişimdeki değişim, görüntüde çeşitlilik, hareketli görüntü, etkileşimli görüntü, görsel iletişimde filmin değişim gelişimi, sanal görüntüler, sentez resimler, multimedya, görüntülü araç olarak bilgisayar, görüntü sanatına yeni katkı olarak; video-art, videoklip, görüntü aktarımındaki değişim ve yenilikler, kablolu TV, uydu yayınları, HDTV, Türkiye'deki ve dünyadaki durumları gözönüne alınarak incelenmiştir. Sonuç Bölümü'nde ise; görsel iletişimle görüntü teknikleri arasındaki değişim ve yenilikler, neden-sonuç ilişkisine göre sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication, which has started with the history of mankind, is still continuing its development by means of speaking, writing, press, and electronic mass media. We can clearly see the developments in the field of communication technology and its rapid spread in our daily lives. There has been a change in image with the change in visual ÖommunicationHmage, in essence, -is built -on -the- earth -which mankind has been living for thoushands of years. When considered technically, image contains many facts including various aspects of life. Changing and developing audio-visual techniques and changes in visual communication have rapidly increased dating from 1950s. Visual communication displays an integrated change with technical developments. It effects the (area) of art, culture and social life. Also Turkey has gotten its share from these changes. Technological superority that was brought by satillite broadcasting has broken the state monopoly. In Turkey television broadcasting which has monopolized by the state for a long time was defeated by the“limit- forcing”power of the satillite technology, and a disorder has been experienced in this area. A disorder in broadcasting was seen at the end of 1 980s and in the first half of 1990s, so an arrangement has become an obligation. With the necessary arrangements, the state monopoly on television broadcasting has been abolished. mThe changes in image techniques are made with the help of computer techniques. In the second half of 1980s scenes were no more different than the real filming. In 1990s programs that produce such special effects were in use of ewery computer user. Today computers have developed a lot and are used in very different areas. Many novelties were experienced by computers and they have created new alternatives for their users. In recent years, changes in communication technology such as micro wave links, direct broadcasting, communication satillites, fiberoptic cables, computers and social technology have increased the capacity and quality of television broadcasts. Changes in communication technology increase rapidly and effect the society. In this study, changing and developing audio-visual techniques, communication relationships and changes in visual communication dating from 1 950s are put forward. In the first part, birth of visual-communication and its history, communication and its elements, types of communication, means of communication and mass communication, and the development of means of communication are studied. In the second part, change in visual-communication, variety in image and active image, interactive image, development of film in visual communication, imaginative images, synthesis pictures, multimedia, computer as a visual mean, video-art and video-clip as new contributions to image art, changes and developments in image transfer, cable television, satillite broadcasts, and HDTV are studied, considerine their present situation in Turkey and in the world. In conclusion part, change and novelty between visual communication and image techniques are presented in terms of cause-effect relationships. IV