Küçük bir İHA turbojet motoruna ait çeşitli parametrelerin performans takibi ve analizi
Performance monitoring and analysis of various parameters for a small UAV turbojet engine
  1. Tez No: 414257
  2. Yazar: NİLGÜN FAZİLET ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Anadolu Üniversitesi ve TEI (Tusaş Engine Industry) arasındaki üniversite- sanayi iş birliği çerçeve programı kapsamında gerçekleştirilen bu tezde, insansız hava araçlarına yönelik motor sağlığı izleme konusu ele alınmıştır. Motor performans parametrelerinin mevcut durumundan yola çıkarak, gelecek durumları hakkında tutarlı tahminler yapabilme amaçlanmıştır. Bu amaçla, risklerin probleme dönüşmeden önce belirlenip, minimize edilmesi hedeflenmiştir. Hedefler doğrultusunda motor ömrünün uzatılması, erken söküm/takım işlemlerinin ve mekanik aşınmaların önlenmesi, bakım maliyetlerinin düşürülmesi, vb gibi süreçlere katkı sağlayarak zamansal ve mali tasarruflar elde edilmesi planlanmıştır. Bu bakış açısından yola çıkarak, söz konusu süreç için MATLAB programında veri tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. İlgili yazılım, TEI'ye ait küçük bir insansız hava aracında kullanılan turbojet motoru performans parametreleri için işletilmiştir. Elde edilen sonuçlar, gerçek motor verileri ile kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama sonucunda, motorda meydana gelebilecek bir arızanın henüz oluşmadan önce saptanabildiği tespit edilmiştir. Bu sayede, motorun istenmeyen koşullarda çalışmasının önlenebildiği açıkça ortaya konulmuştur. Bu durum, geliştirilen yazılımın başarılı bir şekilde çalıştığı anlamına gelmektedir. Yapılan çalışmalar bir bütün olarak değerlendirildinde, bu tez çalışmasının hedeflerine ulaştığı sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis carried out under the university-industry cooperation program between Anadolu University and TUSAŞ Engine Industries INC., subject of engine health monitoring for unmanned aerial vehicles is discussed. It is intended to make consistent predictions about the future status of the engine performance parameters by using their current states. For this purpose, it is aimed to be minimized the risks, before they turn into the problems. In accordance with these objectives, it is planned to achieve temporal and financial savings by contributing the processes like extending of the engine life, preventing of early disassembly-reassembly and mechanichal wears, reducing of the maintenance costs, etc. Based on the this point of view, it is developed a data based software in MATLAB for the so called process. The software is operated for the performance parameters of the turbojet engine that is used in a small UAV of TEI cooperation. The obtained results are compared with the real data of the engine. As a result of this comparison, it is identified that a fault may occur in the motor can be detected before it has been determined yet. In this way, it is clearly demonstrated that the engine operation in adverse condition can be prevented. This situation means that the software to be developed is operates successfully. When the above mentioned studies evaluated as a whole, it follows that the the thesis has been achieved its targets.