Kadın girişimciliğinin teşviki amacıyla uygulanacak destek programının teknik gereksinimlerinin kalite fonksiyon göçerimi yaklaşımı ile belirlenmesi
The determination of the technical necessities of the support programme applied for the encouragement of woman entrepreneurship based on quality function deployment approach
- Tez No: 414258
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kadın girişimcilerin, hem kendileri hem de istihdam ettikleri kişiler için iş yaratmaları ve çalışma yaşamında daha etkin ve aktif olmaları; onların toplumdaki konumlarını güçlendirmesine, toplumların gelişmişlik düzeyini etkilemesine ve gelir dağılımındaki adaletsizliği önlemeye önemli katkılar sağlamaktadır. Ekonomik büyüme, istihdamı artırma ve yeni iş sahaları oluşturma açısından kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, TR33 bölgesinde (Afyonkarahisar, Manisa, Kütahya ve Uşak illerinde) faaliyet gösteren ve KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteği Programı'ndan faydalanmış olan kadın girişimcilerin, KOSGEB'ten aldıkları hizmetin kalitesini ölçümlemeyi ve hizmet kalitesini iyileştirmeye yönelik teknik gereksinimlerin belirlenerek önceliklendirilmesini amaçlamaktadır. Tespit edilen tüm iyileştirme çabalarının aynı anda uygulanamayacağı tezinden hareketle, öncelikli konulardaki teknik gereksinimler üzerine odaklanarak etkisi daha fazla olan iyileştirme alanlarını belirlemek temel amaçtır. Araştırmada, kadın girişimcilere sunulan hizmet kalitesini ölçümleyebilmek ve istekleri belirleyebilmek için, SERVQUAL ölçeğe uygun bir anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) yöntemi ile de, kadın girişimcilerin istek ve beklentilerini gerçekleştirecek ve hizmet kalitesini eniyileyecek teknik gereksinimler belirlenerek önceliklendirilmiştir. Çalışma sonucunda, bu teknik gereksinimlerle ilgili iyileştirme önerileri sunulmuş ve gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
That women entrepreneurs who open up new employment opportunities for both themselves and the people whom they employ, and they are more active and effective in work life provides significant contributions to empowerment of their statue in the society, affecting the societies' development levels and the prevention of unfair distribution of income. The encouragement of woman entrepreneurship is of great importance in financial development, increasing the employment and opening up new employment opportunities. This study aims to measure the service quality of KOSGEB of the women who are in service in the area of TR33 (in the provinces Afyonkarahisar, Manisa, Kütahya and Uşak) and made benefit from The Support Programme for New Entrepreneurs of KOSGEB and to prioritise the technical necessities towards the improvement of the quality of the service by identifying them. Judging from the hypothesis of the inability to apply all the improvement efforts defined, identifying the more effective development areas focusing on the technical necessities in the crucial subjects is the main goal. In the research, a questionnaire appropriate for the SERVQUAL scale was prepared and applied in order to measure the quality of the service presented to the women entrepreneurs and to determine their requests. With the help of the Quality Function Deployment (QFD) method, technical necessities which will meet the requests and expectations of women entrepreneurs and optimise the quality of the service will be identified and prioritised. At the end of the study, suggestions for improvement about these technical necessities are presented and realized.