Miniturbojet motor için radyal akışlı kompresör tasarımı
Radial flow compressor design for mini turbojet engine
  1. Tez No: 961035
  2. Yazar: SERKAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, mini turbojet motorlarında kullanılan radyal akışlı kompresörlerin tasarımına odaklanmaktadır. Mini turbojet motorlar, düşük ağırlıkları ve kompakt yapıları ile özellikle küçük hava araçları ve insansız hava araçları (İHA) için önemli bir enerji kaynağıdır. Radyal akışlı kompresörler, bu tür motorlarda yüksek verimlilik ve kompaktlık sağlamak amacıyla tercih edilen bir bileşendir. Tez, bu kompresörlerin aerodinamik, termodinamik ve mekanik tasarım prensiplerini ele alarak, farklı çalışma koşullarında en uygun performansı sağlayacak bir tasarım süreci önerisi sunmaktadır. Çalışmada, radyal akışlı kompresörün temel bileşenleri, akışkan dinamiği, blade (kanat) tasarımı, hava akışını düzenleyici geometriler ve motor verimliliğini artırmaya yönelik stratejiler detaylandırılmıştır. Ayrıca, kompresörün boyutlandırılması, malzeme seçimleri, sıcaklık ve basınç limitleri gibi faktörler de incelenmiştir. Tez, aynı zamanda mini turbojet motorlarında kullanılan kompresörlerin optimizasyonunu hedefleyen simülasyonlar ve analizler yaparak, gerçek uçuş şartlarına uygun mühendislik çözümleri sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, mini turbojet motorlarında radyal akışlı kompresör tasarımının verimli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli mühendislik bilgisi ve yöntemleri sunmayı amaçlamakta, havacılık mühendisliği alanında yenilikçi ve uygulamaya yönelik katkılar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design of radial flow compressors used in mini turbojet engines. Mini turbojet engines are an important energy source especially for small aircrafts and unmanned aerial vehicles (UAV) with their low weight and compact structure. Radial flow compressors are a preferred component in order to provide high efficiency and compactness in such engines. The thesis presents a design process proposal that will provide the most suitable performance under different operating conditions by considering the aerodynamic, thermodynamic and mechanical design principles of these compressors. In the study, the basic components of the radial flow compressor, fluid dynamics, blade design, air flow regulating geometries and strategies to increase engine efficiency are detailed. In addition, factors such as compressor sizing, material selection, temperature and pressure limits are also examined. The thesis also provides engineering solutions suitable for real flight conditions by performing simulations and analysis aimed at the optimization of compressors used in mini turbojet engines. As a result, this study aims to provide the necessary engineering knowledge and methods for the efficient and safe realization of radial flow compressor design in mini turbojet engines and aims to provide innovative and practical contributions to the field of aviation engineering.