Tamamlanan 6 sigma projelerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the completed 6 sigma projects effectiveness
- Tez No: 414261
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL, PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK, DOÇ. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bir firmada 6 sigma motivasyonunu koruyabilmek için proje seçim ve uygulama aşamalarına ek olarak etkin bir şekilde tamamlanmış projelerin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Literatür incelendiğinde, genellikle proje seçim ve uygulama aşamalarına odaklanan makaleler olmakla birlikte projelerin değerlendirme konusunda kriterleri ve etkin bir takip yöntemini öneren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tezde, literatür araştırması ve firmalarda 6 sigma sürecini yöneten uzman kara kuşak sahibi kişilerin görüşlerine dayanarak kritik başarı faktörleri ana ve alt kriterler olarak belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin ağırlıkları, kriterler arasındaki etkileşimleri de dikkate alan Analitik Ağ Süreci (Analytic Network Process-ANP) yöntemiyle ve grup kararı dikkate alınarak hesaplanmıştır. Uygulama, beyaz eşya sektöründe Türkiye'nin önde gelen bir firmasında, tamamlanmış 15 adet 6 sigma projesinin değerlendirilmesi ve sıralanması amacıyla yapılmıştır. Bu şekilde firmanın 6 sigma uygulama konusundaki başarısı daha gerçekçi bir şekilde ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda 6 sigma projelerinin başarısının ölçümü konusunda etkin değerlendirme sistemlerinin geliştirilebilmesi ve sonra yapılacak projelere yol gösterici nitelikte olmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a company, completed projects must be evaluate in addition to project selection and implementation stages for be able to protect the motivation of 6 sigma. In light of literature, for the most part of the articles that focus on project selection and implementation stages, there is no study that suggests criteria about the evaluation of completed projects and an effective follow-up method. In this study, critical success criteria has been determined as the main and sub criteria based on the literature and the opinion of master black belts who leads 6 sigma process. The weightiness of defined methods has been calculated with Analytic Network Process-ANP which considers the interaction between criteria and considering the group decision. The study is made for the purpose of evaluation and ranking of the 15 six sigma projects with a leading company in Turkey's white goods industry. By this way, the company's success in six sigma implementation is tried to put forward in a more realistic way. In our study, we tried to pay attention the devolopment of effective evaluation system in point of measuring of the succes of 6 sigma projects and the study would be guide the future projects.