Altı sigma proje uygulamalarının işletmelerin kazanımları açısından karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of six sigma project applications in term of firms gains
- Tez No: 268135
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Altı Sigma; milyon işlemde 3,4 hata ve mükemmele yöneliş anlayışıyla ve bir çok işletmenin elde ettiği başarılı sonuçlar nedeniyle de günümüzün en etkili yaklaşımdır.Bu çalışma; İmalat sanayinde faaliyet gösteren 11 işletmenin, Altı sigma proje uygulamalarının anket yoluyla incelenmesi ve bu uygulamaların analizlerini içermektedir. Bu analizler neticesinde işletmelerin altı sigma proje uygulamaları öncesi ve sonrası arasında bir karşılaştırma yapılarak ekonomik ve teknik olarak işletmelerin kazanımları belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara Minitab programında ANOVA ve Korelasyon analizleri uygulanmıştır.Bu çalışmada sonucunda; en etkili stratejik hedeflerin; Müşteri tatmini ve Gelir elde etmek olduğu, üst yönetimin desteğinin vazgeçilmez olduğu, maliyetlerde azalma, kalite ve verimlilikte artış olduğu, kara kuşak sahibi insan kaynaklarının arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca altı sigma uygulamalarına engel teşkil eden faktörlerin, bilinçli proje seçimi ve bulgu/veri eksikliği olduğu belirlenmiştir. Başarılı Altı Sigma projelerinin ortalama sürelerinin 6 ay ile 12 ay arasında olduğu ve elde edilen ekonomik kazancın, proje maliyetinden fazla olduğu ve kar sağlandığı sonucuna varılmıştır. En etkili istatistiksel araçların pareto diyagramı, ANOVA ve sebep-sonuç diyagramları olduğu belirlenmiştir. Altı Sigma uygulamalarının beş yıl öncesinden günümüze kadar çok büyük bir hızla arttığı ve işletmelerin bu artışı ar-ge ve Altı Sigma koordinatörlüğü ile yürüttükleri belirlenmiştir. İşletmelerde uygulanan projelerin tamamlanma süreleri, projelerin getirilerinin bilançolarda ölçülebilme durumu ve Altı sigma çalışmalarını geliştiren bağımsız birimlerinin olup olmadığı birlikte değerlendirilmiştir. Bu bağlamda projelerin maliyetlerinin karşılanması, kar sağlaması ve bu sonuçların bilançolarda ölçülebilmesi, bu projelerin öngörülen sürelerde tamamlanması ile kesinlikle ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms, in their intense competitive conditions, they can survive and progress in order to process, reducing costs and raising quality, re-configure. In these context, firms, applications are oriented toward more perfect. Six sigma; 3,4 defect per million and perfect orientation with an understanding of the firms to obtain successful results due today is the most effective approaches.This study; Manufacturing industry operating 11 firms, six sigma Project implementation through surveys and analysis of these applications include analysis. Pursuant to this analysis, six sigma project management practices before and after making a comparison between the economic and technical achievements have been identified as a business. Findings obtained in the ANOVA and correlation analysis were applied Minitab program.As a result of this study, the most effective strategic aims, customer satisfaction and revenue are to obtain upper management support is indispensable, cost reduction, quality and efficiency is increased, land-generation owner of human resources was concluded that increased. In addition, the factors that hampered implementation of six sigma, conscious selection of projects and findings /data that have been identified a deficiency. The average time of successful Six sigma projects to be between 6 months and 12 months and the resulting economic benefits, poject costs more than it was concluded that it was provided and profits. Most effective statistical tools pareto diagram, cause-effect diagrams and the ANOVA was determined. Six sigma practices as five years ago today that a very large and rapidly increasing, this increase in business R&D conducted with the coordination and six sigma has been identified. Time to completion of projects implemented in firms, project status and the return of the balance sheet can be measured in the six sigma improvement efforts, whether individual units have been evaluated together. In this context, the cost of project is met, profit and balance sheets of these results can be measured in this project to be completed in the prescribed period was conluded to be associated with strictly.