Fare göz ön kamarasına Plasmodium Berghei kan evresi antijenleri uygulamasının parazitemi, serum TNF alfa, IL-6 ve nitrik oksit düzeylerinde oluşturduğu değişiklikler
Changes in parasitemia, serum TNF alpha, IL-6 levels caused by the treatment of blood stage Plasmodium Berghei antigens into mouse anterior chamber of the eye
- Tez No: 79720
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Eye Diseases, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
61 VII. ÖZET Plazmodyum türleri insan, primatlar, kemiriciler ve kuşlarda enfeksiyon yapan protozoanlardır. Sıtma hastalığının etkenidirler. Dünya üzerinde toplum sağlığını tehdit eden bu parazitlerin oldukça ilginç bir yaşam döngüleri vardır. Bu parazitlere yönelen immün yanıt da oldukça karmaşık bir seyir izlemektedir. Anofel sivrisineklerde tamamlanan seksüel döngü ve memeli ve kuşlarda gerçekleşen kan evresi dönemlerine sahip bu patojenin sporozoit evresinde CD8+ T lenfositlerin, kan evresinde de CD4+ T lenfositlerin etkili olduğu düşünülmektedir. THı lenfositlerin kan evresi enfeksiyonun erken dönemlerinde TH2 hücrelerinin primer enfeksiyonun geç dönemleri ve sekonder enfeksiyonlarda koruyucu olduğu bildirilmiştir. Plazmodyum enfeksiyonlarında dalağın rolüne ilişkin çelişkili sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmamızda Balb/c farelerin göz ön kamaralarına P. berghei kan evresi ham antijen uygulaması yoluyla giriştiğimiz oküler tolerans deneyi olumlu sonuç vermiştir, ön kamaralarına antijen uyguladığımız gruplarda parazitemi, serum TNFa, IL-6 düzeyleri en yüksek düzeylere ulaşmıştır. Modelimizde NO düzeyleri artmasına rağmen oküler tolerans grubunda yeterince yükselme olmamıştır. Parazitemiye paralel olarak seyreden serum TNF a ve IL-6 düzeylerine splenektomi ve ön kamara antijen uygulamasının ek bir katkısı saptanamamıştır. Çalışmada önemli bir yeri olan splenektomi ise Balb/c farelerde, P. berghei ile gerçekleşen enfeksiyonların şiddetinde azalmaya neden olmuştur. Bu etki serum TNFa, IL-6 ve NO düzeylerindeki düşüklükle paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
62 VIII. SUMMARY Plasmodium species are protozoans that cause infection in human, primates, rodents and birds. They are the causative agent of malaria disease. These parasites that endanger public health in the world have interesting life cycle. The immune response againts this parasite is also very complicated. It's thought that this patogen, that completes it's sexual cycle in anopheles mosquitos and that has blood stage in mammalians and birds, is under the influence of CD8+ T lymphocytes in sporozoite stage and of CD4+ T lymphocytes in blood stage. Tw lymphocytes are protective in early period of blood stage infection and Th2 cells are protective in late stages of primary infection as well as during secondary infection. The data about the role of spleen in Plasmodium infections are contradictory. In our study, the ocular tolerance experiments, that we performed gave positive results as a result of administration of P. berghei blood stage crude antigen into anterior chamber of the eyes of Balb/c mice. Parasitemia, serum TNF a and IL-6 levels reached the maximum levels in the group of which anterior chambers were injected with antigen. Although NO levels increased in our model. This increase was not adequate in ocular tolerance grup. We could not detect an additional contribution of splenectomy and anterior chamber antigen inoculation to serum TNFa and IL-6 levels that were in consistent with parasitemia. Splenectomy which had an important place in this study caused decrease of severity of infection with P. berghei in Balb/c mice. This effect was parallel to low levels of serum TNFa, IL-6 and NO.