Mimarlık eğitiminde sürdürülebilir bir model önerisi
A sustainable model proposal for architectural education
- Tez No: 414267
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mimarlık içinde bulunduğu döneme ait güncel olaylardan ve yaklaşımlardan etkilenen, gelişim ve dönüşüm içinde olan bir disiplindir. Mimarlık eğitimi de, bu gelişmelere paralel olarak kendini güncellemek ve çağa ayak uydurmak durumundadır. Bu süreçte, özellikle mimarlık eğitiminde bilgi ve beceri akışının bütünleştiği mimari tasarım stüdyoları, ön plana çıkmaktadır. Bu tezde, mimarlık eğitiminde geçmişten günümüze yaşanan değişimler, eğitim politikaları ve bakış açıları değerlendirilerek, mimari tasarım stüdyolarında sürdürülebilir bir model geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu modelde, mimari tasarım stüdyo pedagojisinde sürdürülebilirliğin, bilgi ve araştırma tabanlı bakışla sağlanabileceği varsayılmaktadır. Bu çalışmaya temel oluşturmak üzere ilk olarak; mimarlık ekolleri, modern mimarlık eğitim yaklaşımları ve değişime yön veren eğitim politikaları incelenmiştir. Bu incelemede, özellikle mimari tasarım stüdyosunu etkileyen faktörler ve pedagojik açılımlar ön planda ele alınmıştır. Sonrasında, bilgi ve araştırmanın mimarlık alanındaki, mimarlık eğitimindeki ve mimari tasarım stüdyo pedagojisindeki yeri, süreci, olumlu ve olumsuz yönleri ve ele alınış biçimleri incelenmiştir. Kavramsal bir bakışla kurgulanan çalışmada, belge taraması yoluyla elde edilen veriler, tarihsel yöntem kullanılarak, karşılaştırmalı analizler ve çıkarımlarla, önerilen modelin kavramsal çerçevesine aktarılmıştır. Önerilen model, mimarlık eğitimi tarihsel sürecinin değerlendirmesi sonucu yapılan ön görüleri, bilgi ve araştırma tabanlı eğitim modellerinden yapılan çıkarımları, stüdyo pedagojisine öğretme stili ve öğrenme teorileri bağlamında bakışı güncel eğilimlerle birlikte değerlendirmesi bağlamında önemlidir.
Özet (Çeviri)
Architecture is a discipline, that is affected by recent events and approaches and has still been experiencing, development and transformation processes. Architectural education, is also supposed to keep up with such developments and update itself accordingly. Architectural design studios, which successfully combine knowledge and ability flow, are an important component in this process. This dissertation aims to evaluate the current developments, educational policies and approaches and to develop a sustainable model for architectural design studios accordingly. This model also assumes that sustainability can be best achieved through a knowledge and research based vision. For the purposes of theoretical background to the study, ecoles of architecture, modern architectural education approaches, and educational policies that lead to and direct abovementioned changes and developments were examined first. This phase, primarily focused on the factors affecting architectural design studios and pedagogical initiatives. Later, the importance of knowledge and research in architectural education and architectural design studio pedagogy, weaknesses and strengths experienced and how it is processed were thoroughly examined. The data obtained through document analysis method in this conceptually designed study were adapted into the conceptual framework of the model suggested through comparative analysis and implications with historical method. The model proposed is significant in the sense that it is evaluated with regards to its projections based on the analysis of historical background of architectural education, implications from the knowledge and research-based educational models and teaching style and learning theories in studio education and its evaluation in parallel with up-to-date tendencies.