Elektrokimyasal yöntemle üretilen nano yapılı ZnO ince filmlerinin bazı fiziksel ve optik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some physical and optical properties of nano structured ZnO thin films obtained by electrodeposition
  1. Tez No: 414269
  2. Yazar: AYÇA KIYAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ALTIOKKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada, ZnO yarıiletken filmleri elektrokimyasal depozisyon yöntemi ile elde edilmiştir. Filmlerin üretimi dört ana grup altında gerçekleştirilmiştir. Birinci grupta, çözelti pH'nın ve oksijenin film üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci grupta, deneyler farklı değerdeki değişken manyetik alan altında gerçekleştirilmiştir ve manyetik alanın etkileri incelenmiştir. Üçüncü grupta, Zn(NO3)2.6H2O elektroliti kullanılarak elde edilen filmler üzerinde oksijenin ve sabit değerdeki manyetik alanın etkileri araştırılmıştır. Dördüncü grupta, ZnCl2 elektroliti kullanılarak elde edilen filmler üzerinde oksijenin ve sabit değerdeki manyetik alanın etkileri ele alınmıştır. Elde edilen bütün filmlerin optik özellikleri, UV-VIS cihazı kullanılarak dalga boyuna karşı absorbans ölçümlerinden elde edilmiştir. Filmlerin yapısal özellikleri XRD cihazı ile belirlenmiştir.Filmlerin morfolojik ve elementsel analizleri SEM-EDX cihazı ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ZnO semiconductor films were obtained by electrodeposition method. Depositions of films were carried out in four main sets. In first set, effects of oxygen and pHs of solutions on films were represented In second set, the experiements carried out under constant value of alternating magnetic field and effects of magnetic field were investigated. In third set, effects of oxygen and constant value of magnetic field on films which were obtained by using Zn(NO3)2.6H2O electrolyte were researched. In fourth set, effects of oxygen and constant value of magnetic field on films which were obtained by using ZnCl2 electrolyte were considered. The optical properties of obtained all films were determined from absorbance measurements vs wavelength that were obtained by UV-VIS device. The structural properties of the films were determined by using XRD. The morphologic characteristics and elemental analysis of the films were investigated by SEM-EDX device.