How does D.H. Lawrance reflect his personality and his life in his Novel Sons and Lovers
D.H.Lawrance 'Sons and Lovers' adlı romanında kendisini ve karakterini nasıl yansıtır
  1. Tez No: 41427
  2. Yazar: BERNA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET D.H.Lawrence Sons and Lovers adlı romanında kendi hayatının ve psikolojik durumunun özelliklerini yansıtır.Bu çalışmanın amacı romandaki Paul Morel adlı karakter ile kendisi arasındaki benzerliği kanıtlamaktır. Lawrence 'in ailesi, çevresi ve özel hayatı ile Paul Morel'ınki arasında benzerliklerin olduğu belirtilmektedir. İkisininde kadınlarla olan ilişkilerindeki başarısızlıklarının nedeni aynıdır, bu da romanın bir otobiyografi olduğunu gösterir. Lawrence bu romanında bireylerin psikolojik durumlarımda inceleyerek kişisel ilişkilerini ele alır. Yazar roman kahramanı Paul Morel'ın psikolojik analizini yapmaktadır. Bu analiz vasıtasıyla yazar dünyada birçok genç adamın sorunu olan bir konuyu sunmaktadır. Lawrence 'm büyük başarısı evrensel bir problemi psikoloji ve gerçeği uyum içinde ele alabilmesinde yatmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTACT D.H.Lawrence reflects some characteristics of his life and his psychological state in his novel Sons and Lovers. The aim of this study is to prove the similarity between himself and the main protagonist, Paxil Morel, in the novel. It has been pointed out that there are similarities between Lawrence's family, environment and private life and those of Paul Morel's. The reason of their failures in their relationships with women is the same, this is one of the features that shows the novel is an autobiography. Moreover; Lawrence's concern in the novel is to deal with the relationships of individuals by handling the psychological insight. It has been argued that the writer makes a psychological analysis of Paul Morel. By means of this analysis, he puts forward a universal problem of many young men in the world. It has been concluded that Lawrence's great success results from his ability to put forward a universal problem in harmony with psychology and reality. VI