Kaygı düzeyi ve denetim odağının, bireyin iş verimi üzerindeki etkilerinin belirlenip karşılaştırılması
  1. Tez No: 41426
  2. Yazar: SENİHA AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RENGİN AKBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Araştırmada kaygı düzeyi ve denetim odağının bireyin iş verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. İşgörenlerin kaygı düzeyleri, içsel-dışsal denetimli oluşlarının iş veri mi üzerine etkileri, belirlenen bazı değişkenlere göre karşılaştırmıştır. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırmanın ömeklemini, İzmir ili içinde bulunan 3 özel işletmede çalışan 205 işgören oluşturmaktadır. İşgörenlerin kaygı düzeyleri Spielberger Sürekli Kaygı Ölçeği ile, içsel ya da dışsal denetimli oluşları Rotter Denetim Odağı ölçeği ile ölçülmüştür. İş verimini ölçmek için iş verimi değerlendirme anketi, işgörenler hakkında kişisel bilgiler ve çalıştıkları iş yeri ortamı hakkındaki düşüncelerini belirtmek için de kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde“Varyans Analizi”tekniği ve“ki kare”tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the effects of anxiety level and locus of control on work productivity are examined. The effects of the anxiety level and internal-external locus of control on the worker's work productivity are compared and the relationship between them is statistically examined. The sample is made of 205 workers working in three privates companies (Ege Palas, Ege Yıldız, Pınar Et) in İzmir. The anxiety level (trait anxiety) of the worker's is determined by the“Spielberger anxiety scala”and the locus of control is determined by the“Rotter Locus of control scala”The productivity level of the worker's is determined by the“The evaluation of work productivity questionnaire”The SES (socioeconomic status) and other personal information, about the workers are gathered by“The Personal Information Questionnaire”. The statistical techniques of chi square and variance analysis are used to determine the relationships between the scalas and among the variables.