Women in love as a polyphonic novel
- Tez No: 15218
- Danışmanlar: DR. LAURENCE A. RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
özet Çoksesli Roman Olarak Asık Kadınlar özlem Uzundemir İngiliz Edebiyatı Yüksek lisans Tez Yöneticisi: Dr. Laurence A. Raw Eylül, 1991 Edebiyat eleştirmenleri D.H.Lawrence 'm romanı Asık Kadınlar' ı incelerken romanın konusunu açıklamaya çalışmışlar ve yazarı olay örgüsü ve karakterleri kontrolü altında bulunduran üstün bir güç olarak görmüşlerdir. Bu tür bir yaklaşım oldukça katı olup romanın yeni bir yazım tekniği ile yazılmış değişik yapısını açıklamakta yetersiz kalır. Bu tezin amacı, Asık Kadınlar romanında karakterleri yargılayan bir yazarın olmadığını Rus Biçimci Mikhail Bakhtin'in dil ve roman teorisini uygulayarak açıklamaktır. Eleştirmenin Problems of Dostoevsky's Poetics ve Dialogic Imagination ' da ortaya koyduğu gibi“çoksesli roman”karakterleri geçmişlerine, kişiliklerine ve çevrelerine ilişkin bilgileri yazarın müdahalesi olmaksızın dialoglar yoluyla anlatırlar. Dialoglara verilen önem romanı çoksesli kılar; günlük dilde olduğu gibi bir karakterin sözleri bir diğerininkine yöneliktir. Her ne kadar Bakhtin Asık Kadınlar romanına değinmese de, teorisi bu romanın çoksesli olma özelliklerini göstermede temel oluşturur. Bu tez olay örgüsü, yer ve karakter incelemesini Lawrence`in anlatım tekniği ışığında incelemeyi ve yargılayan yazar tipinin bu romanda olmayışının okuyucuyu romanın yorumunda nasıl aktif kıldığını göstermeyi amaçlıyor. Son olarak, bu romanın çoksesli özelliklerini karakterlerin kullandıkları dil bağlamında ele alıyor.Acknowledgements I am indebted to my advisor Dr. Laurence A. Raw for his encouraging suggestions and invaluable criticisms at all stages in the preparation of this thesis. I am grateful to my previous instructors, Cem Taylan and Judith Yarnall, and my friend, Bilge Ataca, for their help in providing references. I would also like to thank my friends Özkan Çakırlar and Meltem Kıran, and my sister Ender for their tolerance. Special thanks to Ms. Nalan Kırbıyık for typing and printing this thesis. vi
Özet (Çeviri)
Abstract Women in Love as a Polyphonic Novel özlem Uzundemir M.A. In English Literature Advisor: Dr. Laurence A. Raw September, 1991 Lawrence's critics have tended to analyse his novel Women in Love by explaining what the novel“means”, and treating the author as an omniscient presence, who organises the plot and the characterisation. This type of approach can appear dogmatic; and fails to demonstrate the unique qualities of this novel. The purpose of this thesis is to show how Women in Love dispenses with the convention of the omniscient narrator; for this purpose, I shall use the theories of language and novel advanced by the Russian formalist Mikhail Bakhtin. In Problems of Dostöevsky's Poetics and The Dialogic Imagination Bakhtin outlines the characteristics of what he calls a“polyphonic”novel in which the protagonists reveal information pertaining to their history, personality, environment, etc. through dialogue, without the intervention of the author. This foregrounding of dialogue is what renders the novel polyphonic; as in everyday language the words of a character are directed to the words of another character. Although Bakhtin does not deal directly with Women in Love, his theories form an ideal basis for demonstrating its polyphonic qualities. This thesis will concentrate on the plot, setting and characterisation in relation to Lawrence's narrative technique, and will show how the absence of authorial intervention forces the reader to take an active part in the process of interpreting the novel. IllConsequently, this thesis will also focus on the dialogic aspects of Women in Love, with specific reference to the language and speech- patterns of the characters. IV