Suya doygun ve doygun olmayan kum zeminlerin dinamik yükler altında davranışlarının belirlenmesi
Determination of the behavior of saturated and unsaturated sand soils under dynamic loads
  1. Tez No: 414272
  2. Yazar: MEHMET İNANÇ ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; dinamik yükler altında suya doygun ve doygun olmayan kum zeminlerde meydana gelen davranış değişimi genel bir bakış açısıyla incelenmiş ve özellikle doygunluk, rölatif sıkılık ve çevre gerilmesinin kum zeminlerin dinamik parametreleri üzerindeki etkileri rezonant kolon deney sistemi kullanılarak belirlenmiştir. Deneylerin sonuçları analitik yaklaşımlar ile birlikte sunulmuştur. Zeminlerin dinamik yükleme altındaki davranışlarının belirlenmesi geoteknik mühendisliğinin önemli problemlerinden birisidir. Deneysel çalışmalar kapsamında, Toyoura kumu kullanılarak hazırlanan zemin numunelerinin kayma dalgası hızı ve kayma modülü gibi zemin dinamik parametreleri belirlenmiştir. Değerlendirme kısmında ise deneysel sonuçlar Matlab programı kullanılarak irdelenmiştir. Kayma modülü ve kayma dalgası hızını % 90 uygunluk ile tahmin eden alternatif eşitlikler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a general aspect of behavior of saturated and unsaturated sand soils under dynamic loads is examined and especially effects of saturation, relative density and confining pressure on the dynamic properties of sand soils is determined by using resonant column test. Test results are presented by using analytical approaches. Determination of the behavior of soils under dynamic loading is one of the important problems of geotechnical engineering. In the scope of the experimental studies; dynamic parameters such as shear wave velocity and shear modulus of reconstituted Toyoura sand samples are determined. Experimental results are discussed by using Matlab program in the evaluation part of the study. Alternative equations are derived with 90 % relevance for estimation of shear modulus and shear wave velocity values.