Çelik malzemeyle yapılmış stadyum tribün çatısının taşıyıcı sisteme bağlı maliyet karşılaştırılmasının yapılması
Structural cost comparission of steel stadium roof
  1. Tez No: 414293
  2. Yazar: RECEP SUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çelik malzeme ile yapılması planlanan bir stadyum tribün çatısının makaslı ve dolu gövdeli taşıyıcı sistemlerle dizayn edilmesi ve buna bağlı maliyet karşılaştırmaları ortaya konulmaktadır. Ele alınan yapının statik hesapları, Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri (TS498)'de yer alan yükler ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY-2007)'de yer alan Eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yöntemi kullanılarak yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Analizlerde Sap 2000 programından yararlanılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucu çelik yapılarda taşıyıcı sistem seçiminin maliyeti önemli derecede etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, that is put forward that designing a steel stadium tribune roof with truss and solid webbed system and comparing related cost. The statical calculation of aforementioned building has been accomplished with design loads taken from Design Loads for Buildings (TS498) and Equivalent seismic load method and mode superposition method taken from Turkish Earthquake Code 2007 (DBYBHY-2007) and the results obtained have been compared. Sap 2000 program has been used in the analyses. As a result of comparison, it is established that choosing load-bearing system in steel constructions affects the cost of structure significantly.