Üçkuyular ve Poligon metro istasyonu inşaatında diyafram duvar uygulamasının incelenerek plaxis programında analiz edilmesi
Investigation and analysis with plaxis software of diaphragm wall technique for construction of Uckuyular and Poligon subway stations
- Tez No: 414292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Fahrettin Altay ve Poligon İstasyonları için iki boyutlu sonlu elemanlar statik analizleri ve bir boyutlu dinamik zemin davranış analizleri yapılmıştır. İzmir hafif raylı sistemi yakın bir geçmişte kurulmuş olup ulaşım sistemine ait tünel ve istasyonlar için yapılan kazı çalışmalarının yakın civarda bulunan yapılara etkileri üzerine çalışılmış ve hala çalışılmasına devam edilmektedir. Günümüzde hat civarında yer alan mevcut eski binaların yerine daha yüksek yapılar inşaa edilmeye başlanmıştır. Bazen inşaat faaliyetleri kurulan ulaşım sistemine ait istasyon ve tünel yapılarına çok yakın mesafede olabilmektedir. Dolayısı ile bu inşaat faaliyetlerinin ulaşım hattındaki istasyon ve tünel gibi yapıları etkilemeleri söz konusudur. Bu çalışmada İzmir Hafif Raylı sistemi tünel hattının yakın civarında bulunan eski yapıların yıkılarak yerine daha yüksek yapıların inşa edilmesinin mevcut Fahrettin Altay ve Poligon metro istasyonlarına etkileri analiz edilmiş ve incelenmiştir. Dinamik zemin davranış analizleri bir boyutlu ve eşdeğer doğrusal yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Tek boyutlu ve doğrusal olarak yapılan dinamik analizlerde zemin büyütmeleri, spektral ivmeler ve zemin hakim periyotları belirlenmiştir. Dinamik zemin tepki analizlerinde geçmiş yıllarda yakın civarda (
Özet (Çeviri)
In this work, two-dimensional finite element analyses and one-dimensional soil dynamic response analyses were performed. The subway system of İzmir has been constructed recently. It has been investigated that tunnel and station excavation effects on the buildings which located in the neighborhood of subway line. In the course of time, new and higher buildings are being constructed instead of those present old buildings which lay on the subway line. Sometimes these constructions may be so close to the tunnel and stations of the subway system. These constructions may have influences on the stability of tunnel and stations of the subway system. In this work, a case study from İzmir subway was analysed and investigated whether the construction of new buildings instead of the older ones has any influences on the stability of the Fahrettin Altay and Poligon subway stations Soil dynamic response analysis were performed for one-dimensional and equivalent linear model. Spectral accelerations, soil magnificaion of earthquake waves and natural soil periods were determined with one-dimensional and equivalent linear dynamic analyses. Five accelerograms which were recorded during nearby (