Denizel ortamda çökelmiş zeminlerin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesi
Stabilization of sedimentary soils in gulf environment
- Tez No: 414294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Limanların iş hacmi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle limanlar yeni yapılarla beraber büyümektedir. Bazen limanlardaki yeni yapılar körfezin sediment zeminlerinin üzerine inşa edilebilmektedir. Genellikle sediment zeminlerin mühendislik özellikleri inşaat faaliyetleri için zayıf durumda bulunmaktadır. Limana sahip körfezlerde yeni nesil büyük konteynır gemileri için zaman zaman körfez bölgesinin dibinin taranarak derinleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak, körfez dip bölgesinden çıkarılan sediment zeminlerin herhangi bir mühendislik kullanımından önce özelliklerinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, İzmir Körfez'indeki sediment zemin özelliklerinin kireç ve çimento ile iyileştirilmesi araştırılmıştır. İlk olarak katkısız zeminin geoteknik özellikleri belirlenmiş, daha sonra zemin kuru ağırlığına göre kireç ve çimento katkı malzemeleri ayrı ayrı kullanılarak, %2.5, %5, %7.5, %10, %15 ve % 20 oranlarında karıştırılmıştır. Hazırlanan karışımların geoteknik özellikleri belirlenmiştir. Doğal durumdaki zemin numunelerinin özellikleri karşılaştırma amacıyla kullanılmıştır. Bu amaçla numuneler üzerinde Proktor, elek analizi, serbest basınç deneyi, likit limit ve plastik limit su içeriği deneyleri yapılmıştır. Körfez bölgesi sediment zeminlerinin serbest basınç dayanımı ve kompaksiyon özelliklerinde çimento ve kireç içeriği ile birlikte önemli oranda iyileşmeler gözlenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda iyileştirme amacı ile kullanılabilecek en uygun kireç içeriği %10 en uygun çimento içeriği ise %10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trading volume of the ports is increasing every passing day. Therefore ports are growing with new structures. Sometimes, new structures of ports are constructed on sedimentary soil of gulfs. In generally, characteristics of sedimentary soil in gulfs are poor for construction. Sometimes sedimentary soils of gulf are dredged for the new generation of large container ships. In general, properties of dredged sedimentary soils need to be improved before use in any purpose. The purpose of this work is to investigate a possible use of lime and cement for the stabilization of sedimentary soil in İzmir Gulf. Initially, the geotechnical properties of the untreated soil were determined. Then the soil was mixed with lime, cement and sedimentary soils of gulf at 2.5%, 5%, 7.5%, 10%, 15% and 20% by dry weight of soil. The physical preperties of the treated samples were determined. The untreated soil values were used as control points for comparison purposes. For this purpose, proctor, hydrometer, sieve analysis, unconfined compression test and liquid and plastic limit tests were performed on the specimens. End of the test program, optimum lime content was determined as 10% and optimum cement content was determined as 10%. Unconfined compressive strength of sedimentary soil are increased with lime and cement contents.