Kübik nonlineer titreşim denkleminin farklı perturbasyon yöntemleriyle analizi
Analysis of cubic nonlinear vibration equation with different perturbation methods
- Tez No: 414309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN TİMUÇİN DOLAPCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında bir nonlineer titreşim denklemi ele alınmıştır. Bölüm 1'de bu probleme ait titreşim denklemi çıkartılmıştır. Bölüm 2'de titreşim denklemi boyutlu parametreler içerdiğinden dolayı denklem boyutsuzlaştırılmıştır. Bölüm 3'de Çok Ölçekli Metot çözüm yöntemi anlatılmıştır ve boyutsuz denklem Çok Ölçekli Metot ile çözülmüştür. Daha sonra perturbasyon-iterasyon algoritmaları anlatılmış ve denklem perturbasyon iterasyon algoritmaları ile çözülmüştür. Çok ölçekli metot çözümü, PİA(1,1) çözümü, PİA(1,2) çözümü nümerik çözüm ile karşılaştırılmıştır. Bu üç farklı yaklaşık perturbasyon çözümleri kendi aralarında karşılaştırılmış ve farklı ℇ, μ ve a0 değerleri için metotlar arasındaki avantajlar ve dezavantajlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a nonlinear vibration equation in the study were discussed. In section 1, this problem is obtained vibration equation. In section 2, dimensional vibration equation is normalized because it contains the vibration parameter. In section 3, multiple scales methods of solution methods are explained and dimensionless equations are solved with multiple scales method. Then the perturbation-iteration algorithms described and the equation solved with perturbation iteration algorithms. Multiple scales solution methods , PIA(1,1) solution, PIA(1,2) solution were compared with numerical solutions. This three different perturbation solutions were compared with each other and it focuses on different methods for ℇ, μ and a0 values between advantages or disadvantages.