Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi atık yönetiminin incelenmesi
Investigation of the waste management in Kastamonu Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 414328
  2. Yazar: GÖKHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GAMZE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organize sanayi bölgelerinin günümüzdeki en önemli sorunlarından birisi de sanayilerin oluşturduğu endüstriyel atıklardır. Çevreye zarar vermeyen, doğal kaynakların tüketimini azaltan, sürdürülebilir kalkınma ve paralelinde sanayileşme kavramlarının birlikteliği son derece önemlidir. Buna yönelik olarak sanayi üretimlerinde yeni teknolojilerin kullanımı, doğal kaynakların kullanımının azaltılması açısından ön planda yer almaktadır. Bu çalışmada Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilen endüstriyel katı atıkların OSB yönetiminden alınan bilgiler ışığında türü ve miktarı tespit edilmiştir. Ayrıca Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nde endüstriyel katı atık yönetimi incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda KOSB'de yıllık 392.841 kg endüstriyel atık oluşmaktadır. Oluşan endüstriyel katı atıkların %70'i geri kazanılabilir niteliktedir. Geri kazanılabilir atıkların büyük bir kısmını da orman ürünleri ve metal sektöründe üretim yapan işletmelerin atıkları oluşturmaktadır. Sonuç olarak KOSB endüstriyel atıkların işletmelerde ayrı ayrı depolanması, bertaraf edilmesi, işletmeler arası işbirliğinin yapılması, atıkların geri kazanım ve geri dönüşümü ile ilgili seminerlerin, toplantıların ve eğitimlerin düzenlenmesi gerekli görülmüştür. Ayrıca KOSB tarafından sanayi bölgesinde üretim yapan işletmelerle birlikte atık yönetimi yönetmeliği kapsamında atık yönetim planının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues of today's in the organized industrial zones are the industrial waste generated by the industry. Sustainable development which does not harm the environment, reduce the consumption of natural resources, in parallel with the combination of industrialization concept is extremely important. To address this use of new technologies in industrial production, is at the forefront in terms of reducing the use of natural resources. In this study, type and amount of industrial waste produced in the Kastamonu Organized Industrial Zone (KOIZ) have been identified. In light of information received from the plants located in the industrial area. Also waste management in KOIZ was investigation. As a result of this study it's seen that KOIZ produce 392.841 kg of industrial waste annually. 70% of the industrial solid waste is in recyclable nature. A large part of this recyclable waste is the waste of enterprises engaged in the production of forest products and metals industries. Consequently, it's suggested that it's crucial to store KOIZ's industrial waste seperately in the plants, disposal, copperation between plants and organize seminars, meetings and trainings about waste recyling and recovery. Also it's necessary for KOIZ to establish a waste management plan with the plants that are in the industrial zone according to the waste management regulations.