Kısıtlanmış dönüşüm yarıgruplarının doğurayları
Generators of transformation semigroups with restricted range
  1. Tez No: 414333
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
X boş olmayan bir küme olmak üzere X üzerindeki tüm kısmi dönüşümlerin kümesini 〖PT〗_X ve tüm (tam) dönüşümlerin kümesini T_X ile gösterelim. O zaman, 〖PT〗_X ve T_X kümeleri dönüşümlerin bileşke işlemi ile birer yarıgrup olup bu yarıgruplara sırasıyla, kısmi dönüşümler yarıgrubu ve (tam) dönüşümler yarıgrubu denir. Y,X in boş olmayan bir alt kümesi ve bir α∈〖PT〗_X için Xα=im(α)={xα∶x∈X} olmak üzere T(X,Y)={α∈T_X ∶Xα⊆Y}, PT(X,Y)={α∈PT_X ∶Xα⊆Y} ve F(X,Y)={α∈T(X,Y) ∶Xα⊆Yα}) kümeleri de dönüşümlerin bileşke işlemi ile birer yarıgruptur. Bu çalışmada, yakın zamanda T(X,Y), PT(X,Y) ve F(X,Y) alt yarıgruplarını inceleyen bazı çalışmalar derlenerek, özellikle bu alt yarıgrupların doğuray kümeleri hakkında elde edilen bazı sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Onto a non-empty set X, denote the set of all partial transformations by 〖PT〗_X and the set of all (full) transformations by T_X. Then, 〖PT〗_X and T_X are semigroups with function composition and these semigroups are called partial transformations semigroup and (full) transformations semigroup, respectively. Let Y be a non-empty subset of X and Xα=im(α)={xα∶x∈X} for any α∈P_X. Then, the sets T(X,Y)={α∈T_X ∶Xα⊆Y}, PT(X,Y)={α∈PT_X ∶Xα⊆Y} and F(X,Y)={α∈T(X,Y) ∶Xα⊆Yα}) are also semigroups with function composition. In this paper, the studies which study the subsemigroups T(X,Y), PT(X,Y) and F(X,Y) were compiled, and especially some results about the generator sets of these subsemigroups were informed.