Ayaklardaki yüzeysel mantar enfeksiyonlarının potansiyel risk faktörlerinin kendini örgütleyen haritalar (SOM) ile analizi
Analysis of potential risk factors that effects prevalence of superficial mycosis of feet with self-organizing maps (SOM)
  1. Tez No: 414334
  2. Yazar: FADİME ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA HACİRE YÜREGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Kendini Örgütleyen Haritalar (KÖH/SOM) ağları kullanılarak tinea pedis ve onikomikoz (ayaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonları) oluşumunda hangi faktörlerin etkili olduğu, ne kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. Daha önce hemşirelerde görülen ayaklardaki mantar enfeksiyonları üzerine hazırlanmış bir uzmanlık tezi kapsamında toplanmış olan mesleki ve mesleki olmayan veriler analiz öncesi ön işlemden geçirilmiştir. MATLAB programının NN Toolbox aracı kullanılarak KÖH ağı oluşturulmuş ve veriler bu ağa sunulmuştur. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi' nde 2014 Nisan döneminde çalışmakta olan hemşirelerden 203' ünden katılım formu aracılığıyla toplanmış yaş, cinsiyet, hastalık hikayeleri, meslekteki süre, düzenli spor alışkanlığı, vb bilgiler ve yine aynı hemşirelere uygulanan ayak muayenesi, deri-tırnak-vb. dokuların potasyum hidroksit (KOH) ile incelemesi gibi tıbbi incelemeler yoluyla elde edilen sonuçlar bu KÖH ağı ile analiz edilmiştir. Daha önce çoklu regresyon modeli ile tespit edilen cinsiyet (erkek), iş sırasında sentetik çorap giyme ve düzenli spor yapma faktörlerine ek olarak KÖH sonucunda yaş ve hiperhidroz faktörlerinin de hastalık üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Diğerleri kadar olmasa da kapalı ayakkabı giyme faktörünün hastalık için risk teşkil ettiği, klinik bulguları ile KOH sonucu en tutarlı olan bölgenin ayak parmak arası olduğu bulguları da yine aynı haritalardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, risk factors that may effect prevalence of superficial mycosis of feet (tinea pedis and onychomycosis) were analyzed by self-organizing maps(SOM). Using data set obtained from a thesis of medical faculty, risk factors and effect levels were determined. After preprocessing the data set, a SOM network was designed and performed on this date set. Data set consists of occupational and non-occupational features and symptoms belonging 203 nurses worked for Çukurova University Balcalı Hospital in April-2014. Features like age, gender, existing diseases, job duration, sporting regularly, etc. collected by a questionnaire. Results of dermatological exam of feet and direct microscopic examination (potassium hydroxide-KOH method) results of skin and/or nails recorded to data in numeric form. The thesis of medical faculty had investigated that gender (men), wearing synthetic socks and sporting regularly factors effect the prevalence of tinea pedis and onychomycosis by multiple regression. In this study, using Self-Organizing Maps method for analysis, it has been revealed that age, hyperhidrosis and occlusive shoes factors also have an effect on superficial mycosis of feet (tinea pedis and onychomycosis). Another new finding is that the best match of positive clinical symptoms and KOH results has occured on interdigital webs of feet.