Investigation of diesel and biodiesel fuels effects on energy and exergy analysis in diesel engines
Dizel motorlarda enerji ve ekserji analizleri üzerine dizel ve biyodizel yakıtlarının etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 414337
  2. Yazar: ABDULKADİR ABDİ ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, enerjinin miktar ve kalitesini hesaba katmak için farklı yakıtlar kullanan 4 zamanlı, 4 silindirli, doğal emişli, 1800 devir/dakika'daki direk enjeksiyonlu bir dizel motorundan elde edilen datalara, enerji ve ekserji analizleri uygulanmıştır. Termodinamiğin birinci ve ikinci yasa analizlerini uygulayabilmek için hava ve yakıt debileri, motor hızı, emisyonlar ve ilgili sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Kontrol hacmi için, bu dataları ve enerji, ekserji denge denklemlerini kullanarak, miktar ve kalite ile ilgili olan 1. ve 2. yasa verimleri farklı yakıtlar için belirlenmiştir. Farklı yakıtların enerji ve ekserji performansına olan etkilerini belirleyebilmek için bütün sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, dizel yakıtının pamuk ve soya biyodizelinden daha iyi enerji ve ekserji performansına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, both First and Second Laws of Thermodynamics are employed to take into account the quantity and quality of energy.Energy and exergy analyses applied using experimental data obtained from a four stroke, four cylinders, naturally aspirated, having 1800 rpm direct-injected diesel engine using different fuels. Air and fuel flow rates, engine speed, emissions, relevant temperatures are needed to be able to perform the first and second law of thermodynamics. With the use of these data and balances of energy and exergy rates for the control volume, 1st and 2nd law (energy and exergy) efficiencies related with quantity and quality were determined for various fuels. All results were compared with each other to determine fuel effect on energetic and exergetic performance. In conclusion, It was determined that diesel fuel showed better energetic and exergetic performance than both biodiesels of cotton and soybean.