Glukoamilaz ve glukoz izomerazın çapraz bağlı enzim agregatları oluşturularak birlikte immobilizasyonu ve karakterizasyonu
Co-immoblization of glucoamylase and glucose isomerase as cross-linked enzyme aggregate and its characterization
  1. Tez No: 414338
  2. Yazar: YAKUP AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDE SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, glukoamilaz (GA) ve glukoz izomeraz (Gİ) enzimleri çapraz bağlı enzim agregatları (CLEA) oluşturma yöntemiyle birlikte immobilize (ko-immobilizasyon) edilmişlerdir. Çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit ve poliglutaraldehit kullanılmıştır. [Bmim] [CI], [Bmim] [PF6], [Bmim][AOc],[Amim] [CI], [Emim] [CI] ve [Dmim] [CI] İyonik sıvıları içinde hem serbest (GA+Gİ) hem de birlikte immobilize edilerek (GA+Gİ) nişastanın hidrolizi araştırılmiş ve maksimum aktivite 1-bütil-3-metilimidazolyum klorür [Bmim][CI]'de gözlenmiştir. [Bmim][CI] içindeki hidrolitik aktivitenin 100 mM pH 7 fosfat tamponu kullanılan ortama göre yaklaşık 2 kat yüksek olduğu belirlenmiştir. 20 kullanımdan sonra kombi CLEA (GA+Gİ)'nın başlangıç aktivitesinin %23'ünü koruduğu belirlenmiştir. Kombi CLEA (GA+Gİ) 5 ˚C ve 25 ˚C'de 4 hafta depolanma süresi sonunda sırasıyla başlangıç aktivitesinin %78 ve %61'ni korumuştur
Özet (Çeviri)
In this study, glucoamylase (GA) and glucose isomerase (GI) were co-immobilized as cross-linked enzyme aggregates (combi-CLEA(GA+GI)). Glutaraldehyde and polyglutaraldehyde were used as cross-linking agents. The hydrolysis of starch using different combination of two free enzymes (GA+GI) and combi CLEA (GA+GI) in ionic liquids ([Bmim][CI], [Bmim][PF6], [Bmim][AOc],[Amim][CI], [Emim][CI], [Dmim][CI]) was investigated and the maximum activity was observed in [Bmim][CI]. The hydrolytic activities in [Bmim][CI] was determined about 2-fold higher than the activities in buffer medium (100 mM, pH 7 phosphate buffer). After 12 reuses, the residual activity of combi CLEA (GA+GI) was about 23% of its initial activity. Combi CLEA (GA+GI) was protected 78% and 61% of its original activity at 5 ˚C and 25 ˚C respectively for four weeks.