Tuza tolerant bazı domates genotiplerinin arazi performanslarının belirlenmesi
Determination of field performance of some salt tolerant tomato genotypes
  1. Tez No: 414350
  2. Yazar: MAHMUT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Domates genotiplerinin tuza dayanımı fizyololojik ve morfolojik olarak incelenirken, agronomik olarak verim ve meyve kalite özellikleri değerlendirilerek UPOV kriterlerine göre morfolojik karakterizasyon yapılmıştır. Çalışmada, bitki büyümesini takip etmek için bitki yeşil aksam yaş ve kuru ağırlıkları, bitki gövde çapı ve boyu, yaprak alanı indeksi, yeşil aksamda tuzdan etkilenmenin 0-5 skalasına göre değerlendirilmesi, tuza dayanımı ortaya çıkarmak için fizyolojik olarak domates bitkilerinde; yaprak su potansiyeli, yaprak ozmotik potansiyeli, yaprak sıcaklığı, yaprak stoma iletkenliği, yapraklarda SPAD metre ile kloroz durumunun belirlenmesi, yaprak hücrelerinde membran zararlanması, bitki Na, K, Ca, Cl, K/Na, Ca/Na içerikleri ve sulama suyu randımanı parametreleri incelenmiştir. Ayrıca toplam verim, meyve sayısı ve domates meyvelerinde; meyve ortalama ağırlığı, meyve çapı ve boyu, meyve sertliği, meyvede suda çözünebilir kuru madde miktarı, meyvede titre edilebilir asitlik, meyve C vitamini, meyve pH ve meyve EC içeriği gibi meyve kalite özellikleri de incelenmiştir. Çalışma sonunda tuza dayanıklılık bakımından incelenen morfolojik, fizyolojik, agronomik ve pomolojik tüm özellikler değerlendirildiğinde seçilerek denemeye alınan 9 adet domates genotipi kendi arasında en toleranslıdan duyarlıya doğru Tom23, Tom148, Tom18, Tom209, Tom26, Tom106, Tom150, Tom161 ve Tom29 şeklinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Salt tolerance of tomato genotypes when examined through the physiological and morphological, also as agronomic yield and fruit quality characteristics were evaluated and morphological characterization was made according to the criteria of UPOV. The study to monitoring the plant growth; the plant wet and dry weights, stem diameter and length, leaf area index, evaluation of 0-5 scale were examined for revealing salt tolerance in tomato plants; leaf water potential, leaf osmotic potential, leaf temperature, leaf stomatal condactivity, determination leaf chlorosis with SPAD meter, membran injury index, plant Na, K, Ca, Cl, K/Na and Ca/Na contents and using water efficiency parameters investigated as physiological. Furthermore fruit quality characteristics such as total yield, number of fruit, the average fruit weight, fruit diameter and length, fruit hardness, the amount of fruit soluble solid, fruit titratable acidity, fruit vitamin C, fruit pH and EC contents were also investigated. At the end of the study, in terms of resistance to salt all the examined properties such as morphological, physiological and pomological properties were evaluated; 9 tomato genotypes which were selectively taken to trial, among the most tolerant towards their sensitiveness are ranked as Tom23, Tom148, Tom18, Tom209, Tom26, Tom106, Tom150, Tom161 and Tom29.