Volfram tel özlü iplik geliştirilerek ısıtma amaçlı kumaş tasarımı
Design of heater fabric improving tungsten reinforced core spun yarn
- Tez No: 414349
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada; ısıtma amaçlı kumaş tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Literatürde; sıklıkla kullanılan paslanmaz çelik, alüminyum, bakır, krom/nikel tellerin yerine ilk kez tungsten teli kullanılarak iki farklı yöntemle kompozit iplik üretimi gerçekleştirilmiştir. Birinci yöntemde, ring iplik makinesinde 0,03 mm çapında tungsten teli etrafına pamuk, polyester ve naylon 6,6 liflerinin sarılması ile kompozit iplik oluşturulmuştur. İkinci yöntemde ise 0,03 mm çapında tungsten teli etrafına 3 adet farklı naylon 6,6 iplik büküm makinesinde sarılarak kompozit iplik üretilmiştir. Üretilen kompozit iplikler dokuma kumaş üretiminde atkı olarak kullanılmıştır. Hava jetli ve el dokuma tezgahında dokunan kumaşlar üzerinde elektrik devresi oluşturularak ısıtıcı kumaş üretimi gerçekleştirilmiştir. Isıtıcı kumaşların ısıtma performansını ölçmek için 1 m3 'lük iç hacme sahip ısıtma odasında kademeli olarak ısıtıcı kumaşa verilen gerilime bağlı olarak değişen yüzey sıcaklığı, oda sıcaklığı , harcanan enerji miktarı, zamana ve verilen akıma bağlı sıcaklık değişim değerleri ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sonucunda üretilen ısıtıcı kumaşların oda sıcaklığını 7 0C'ye kadar değiştirebildiği ve geleneksel elektrikli ısıtıcıya göre yaklaşık 45-50% enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; design and production of heater composite fabric was carried out. In the literature; It is commonly used stainless steel, aluminum, copper, chromium / nickel for metal wire reinforced composite yarn. Using two different production method tungsten wire reinforced composite yarns were produced. In the first method; composite yarns were formed winding cotton,polyester and naylon 6,6 fibers around 0,03 mm tungsten wire. In the second method; composite yarn was formed winding three different naylon 6,6 yarns around tungsten wire. Produced composite yarns were woven using air jet weaving machine and weaving loom according to 4 weft densities . After production of fabrics, electrical circuits were formed and were produced heater fabrics. In 1 m3 volume of heating chamber, Change of surface temperatures of heater fabrics, temperatures of heating chamber, amount of energy spent were measured depending on amount of the current and the voltage. As a result of measurements; produced heater fabrics were increased room temperature up to 7 0C and it was found that heater fabrics provide about 45-50% energy saving when comparing with conventional electric heater.