Çumra havalisi Yörükleri ağzı
The dialect of the Yörüks in Çumra region
- Tez No: 414483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Konya iline bağlı Çumra ilçesi havalisindeki Arıkören, Okçu, Erentepe, Dinlendik, Kuzucu, İnli, Yörükcamili ve Kisecik olmak üzere sekiz Yörük yerleşim yerinde yapılmıştır. Çalışmada yer alan yirmi dokuz metin, tespit edilen yirmi kaynak kişiden derlenmiştir. Derlenen metinlerden hareketle bölgenin ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde bölgenin tarihi, ekonomik, demografik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bölgenin ağız özellikleri, Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi başlıkları adı altında incelenmiştir. Sözlük bölümü ise Metin İçi Kelimeler ve Metin Dışı Kelimeler olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study takes place in eight yörük villages of Çumra/Konya, such as Arıkören, Okçu, Erentepe, Dinlendik, Kuzucu, İnli, Yörükcamili and Kisecik. Twenty-nine pieces of text in this paper were collected from twenty source people. Characteristic of local dialect is tried to stereotype or determine through these studied texts. In the introduction section, historical, economical, and demographic information of the region is given. Dialect features of the region is studied under the titles of phonetics and morphology. Dictionary part consists of two sections, vocabulary in the text and vocabulary out of the text.